Mecz Korony Kielce z Zagłębiem Lubin rozegrany 1 kwietnia 2006 r. i zakończony remisem 1:1, był pierwszą imprezą na nowym stadionie przy ul. Ściegiennego. W piątek mija dokładnie 10 lat od tego wydarzenia.
(fot. Korona Kielce)
– Byłem wtedy kapitanem drużyny i to właśnie mnie przypadł zaszczyt wyprowadzenia zespołu na murawę w tym inauguracyjnym spotkaniu z Zagłębiem Lubin – podkreśla obecny pełnomocnik zarządu Korony do spraw sportowych Arkadiusz Bilski.
fot. Korona Kielce
Prace budowlane rozpoczęły się 22 listopada 2004 r. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 48 mln. zł. Na trybunach może zasiąść 15500 widzów. W momencie otwarcia był to najnowocześniejszy stadion piłkarski w Polsce. Obecnie nosi nazwę Kolporter Arena.
Kielecki obiekt przeszedł do historii piłkarskiej reprezentacji Polski. To właśnie tu 1 kwietnia 2009 r. Biało-Czerwoni w ramach eliminacji do mistrzostw świata 2010 rozgromili San Marino 10:0, co jest do tej pory rekordowym zwycięstwem polskiej reprezentacji w oficjalnym meczu międzypaństwowym. Na kieleckim stadionie rozegrany został również finał Pucharu Polski. 24 kwietnia 2012 r. Legia Warszawa pokonała Ruch Chorzów 3:0.
Kolporter Arena – #1
Stadion przy ul. Ściegiennego jest własnością miasta Kielce, a jego zarządcą jest kielecki MOSiR. Dyrektor tej instytucji Wojciech Dębski pamięta, że pierwsze decyzje dotyczące budowy stadionu zostały podjęte w maju 2003 roku.
Boisko Kolporter Areny ma wymiary 105×68 m. Murawa oczywiście jest podgrzewana. Natężenie oświetlenia wynosi 1411 luxów.
Kolporter Arena – #2