Prokuratura Krajowa oraz Wydział do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Katowicach będą prowadziły śledztwo dotyczące prywatyzacji i upadłości Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych. Decyzję w tej sprawie podjął minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Podczas konferencji prasowej w Kielcach poinformował, że kielecka Prokuratura Okręgowa została zobowiązana do przekazania wszelkich akt i dokumentów związanych ze śledztwami dotyczącymi Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych.
Zbigniew Ziobro zapewnia, że gruntowne, rzetelne śledztwo ma wyjaśnić „aferalną prywatyzację, która doprowadziła, że przynoszące zyski przedsiębiorstwo zostało doprowadzone do bankructwa”.
Minister dodał, że wszczęte śledztwo będzie dotyczyło osób, urzędów i instytucji mających związek z prywatyzacją i upadłością Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych. W tym także prokuratorów, którzy zajmowali się umorzonymi i prowadzonymi śledztwami w sprawie tej spółki.
Zbigniew Ziobro podkreśla, że śledczy mają skoncentrować się na prywatyzacji, ale szczegółowo zbadane zostanie także postępowanie upadłościowe Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych w tym działania podejmowane przez syndyka masy upadłościowej KKSM. Ocenione zostanie również działanie prokuratury i innych organów ścigania w sprawach związanych ze zlikwidowaną spółką.
Zbigniew Ziobro stanowczo podkreślił, że nie może być tak, że nie ma odpowiedzialnych osób za fatalne i tragiczne w skutkach decyzje dotyczące prywatyzacji.
Kielecka prokuratura w 2014 roku umorzyła śledztwo dotyczące prywatyzacji KKSM. Nie dopatrzyła się wówczas nieprawidłowości w działaniach urzędników Ministerstwa Skarbu Państwa. Z kolei w 2015 roku śledczy umorzyli sprawę ewentualnego naruszania praw pracowniczych w KKSM przez zarząd firmy. Trwa natomiast postępowanie dotyczące funkcjonowania KKSM po prywatyzacji. Sprawdzane są między innymi wątki ewentualnych pokrzywdzeń wierzycieli spółki i przywłaszczenia mienia spółki.
Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych zostały sprywatyzowane w 2011 roku. 85 procent akcji nabyła spółka Dolnośląskie Surowce Skalne, która również ogłosiła upadłość. W 2012 roku kielecki sąd postawił KKSM w stan upadłości układowej, a dwa lata później zmieniono postępowanie na likwidacyjne. Na początku tego roku majątek zlikwidowanych Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych za ponad 60 milionów złotych kupiła od syndyka Agencja Rozwoju Przemysłu. Państwowa spółka powołała nową firmę o nazwie Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych, która przejęła 270 pracowników KKSM.