Rządowy program Rodzina 500 Plus rusza już w najbliższy piątek. Zdaniem minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej, program będzie zwiększał poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego rodzin oraz zachęcał do posiadania potomstwa.
– W obecnej sytuacji demograficznej Polski każdy, nawet najmniejszy przyrost liczby urodzeń jest pożądany i oczekiwany – podkreśla minister Rafalska. Dodaje, że rządowi zależy na tym, by model polskiej rodziny zamienił się z modelu dwa plus jeden na model dwa plus dwa albo dwa plus trzy.
Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadza świadczenie wychowawcze w wysokości 500 złotych na dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Świadczenie na pierwsze lub jedyne dziecko będzie uzależnione od kryterium dochodowego wynoszącego 800 złotych netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 złotych netto w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. Na drugie i każde kolejne dziecko 500 złotych miesięcznie będzie przysługiwać wszystkim rodzinom, bez względu na osiągany dochód.
Wniosek o świadczenie będzie można złożyć w gminie lub przez internet. – Resort rodziny cały czas prowadzi prace nad optymalizacją systemu Emp@tia, za pośrednictwem którego będzie można składać wnioski – zaznaczył wiceminister resortu Bartosz Marczuk. Większość gmin otrzymała już także tak zwane nakładki na system informatyczny do obsługi programu „Rodzina 500 Plus”. Ostatnie samorządy mają otrzymać je dzisiaj.
Wnioski będzie można też składać za pomocą Portalu Usług Elektronicznych ZUS, ePUAP oraz bankowości elektronicznej. Wsparcie przy zbieraniu wniosków zaoferowała także Poczta Polska. – W placówkach pocztowych będzie można dowiedzieć się jak wypełnić wniosek, wysłać go i odebrać pieniądze – mówi IAR prezes Poczty Polskiej Marek Chibowski. Dodaje, że w wielu placówkach, przynajmniej na początku, kiedy będzie natłok składanych wniosków, w wielu placówkach wydłużone zostaną godziny pracy.
To że wnioski można będzie składać już od momentu startu programu nie oznacza, że trzeba je składać już 1 kwietnia. Można to zrobić w ciągu pierwszych trzech miesięcy i otrzymać wyrównanie wstecz od 1 kwietnia.