Dziś Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego. W kościołach nie odprawia się mszy. Za to wierni gromadzą się na Liturgii Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Jest to dzień ścisłego postu.
Po południu we wszystkich świątyniach trwa modlitwa na tak zwanej Liturgii Męki Pańskiej. Ksiądz i asysta wchodzą na tę modlitwę w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, Następnie czyta się, lub śpiewa, opis Męki Pańskiej.
Po kazaniu w uroczystej modlitwie Kościół poleca Bogu cały świat. Padają między innymi wezwania modlitwy o jedność chrześcijan, za Żydów i za niewierzących. Głównym wydarzeniem tej Liturgii jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym materiałem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania krucyfiks i śpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”. Wierni adorują krzyż. W tym czasie z tak zwanej Ciemnicy – miejsca symbolizującego uwięzienie Chrystusa – przynosi się Najświętszy Sakrament i udziela Komunii.
Na koniec w kościele rusza procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament umieszczony w monstrancji. Jest ona okryta białym przejrzystym welonem – to symbol całunu, w który był owinięty zmarły Chrystus.
W Bazylice Katedralnej w Kielcach o godzinie 8.00 księża i alumni odśpiewają Poranną Jutrznię. Przez cały dzień wierni adorować będą Najświętszy Sakrament.
Wieczorem o 17.00 odprawione zostanie nabożeństwo Drogi Krzyżowej a po nim, rozpocznie się Liturgia Męki i śmierci Pańskiej, podczas której zgromadzeni oddadzą cześć Krzyżowi – znakowi zbawienia. Uroczystościom przewodniczył będzie biskup Marian Florczyk. Po nabożeństwie wierni adorować będą Najświętszy Sakrament w tzw. grobie pańskim. Katedra i niektóre kieleckie kościoły otwarte będą całą noc.