„Gimnazja wrosły w system polskiej edukacji i nie można ich usunąć bez zrujnowania tego systemu do fundamentów” – stwierdził dziś w Kielcach pedagog, prof. Krzysztof Konarzewski – gość konferencji „Gimnazja są OK”. Zorganizowała ją posłanka Platformy Obywatelskiej Marzena Okła-Drewnowicz, a wzięło w niej udział kilkudziesięciu samorządowców, nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
W ocenie prof. Konarzewskiego trójstopniowy podział polskiej edukacji powinien zostać zachowany, a jego modyfikacje nie powinny uwzględniać likwidacji gimnazjów. „Gimnazja są wartościowe i powinny zostać zachowane, burzenie jest aktem desperacji i na ogół nic z tego nie wynika” – stwierdził jeden z współtwórców reformy oświatowej, wprowadzającej gimnazja.
Poseł Marzena Okła-Drewnowicz podkreślała z kolei, że polskie gimnazja w znaczący sposób poprawiły poziom polskiej edukacji. Mają o tym świadczyć wyniki międzynarodowych testów PISA, które sytuują polskich uczniów w światowej czołówce. „Na początku byliśmy w ogonie, a teraz jesteśmy w ścisłej czołówce, to pokazuje, jak wielką pracę udało się nam wykonać w gimnazjach” – powiedziała parlamentarzystka.
W trakcie konferencji zaprezentowano także wyniki przeprowadzonych na terenie województwa świętokrzyskiego badań ankietowych, opracowanych przez dr Andrzeja Kościołka. Wynika z nich, że ponad 80 procent ankietowanych sprzeciwia się likwidowaniu gimnazjów. Szkoły te cenione są za przystosowanie młodzieży do zmian związanych z przechodzeniem do kolejnych etapów kształcenia, poprawę wyników w nauce czy wprowadzenie obowiązkowej nauki drugiego języka obcego.
Pomysł wygaszenia gimnazjów przedstawiło w trakcie ostatniej kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość. Do debaty społecznej na ten temat wezwała także minister edukacji Anna Zalewska.