Polska strona uznała, że Komisja Wenecka Rady Europy zajmująca się kwestią ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wyszła poza zakres wniosku polskiego MSZ, a także niewłaściwie zinterpretowała założenia samej nowelizacji. TVP Info dotarła do projektu stanowiska delegacji Polski przygotowanego na dzisiejsze obrady Komisji.
Zgodnie z tezami zawartymi w stanowisku, Polska wskazywała między innymi na brak obiektywizmu Komisji, polityczny charakter niektórych wypowiedzi Komisji, czy wyjście poza zakres oceny, o który prosiły polskie władze. Warszawa wskazała też na niezrozumienie znaczenia ślubowania sędziów. Według Komisji – jest ono tylko formalnością, tymczasem zgodnie z polskim prawem przyjęcie ślubowania jest konieczne do tego, by wybrany sędzia mógł objąć stanowisko.
Zdaniem polskiej strony – prezydent Andrzej Duda posiada też możliwość nieprzyjęcia ślubowania.
Dokument, do którego dotarło TVP Info mówi też o tym, że Komisja Wenecka błędnie zinterpretowała kolejność rozpatrywania spraw przez Trybunał Konstytucyjny. Jak ocenia polska strona, Komisja stwierdziła, że zgodnie z nowelizacją Trybunał ma się zajmować wszystkimi sprawami w kolejności ich składania. Tymczasem ta zasada dotyczy tylko wniosków składanych przez polityków, nie zaś skarg konstytucyjnych zgłaszanych przez obywateli.
Komisja Wenecka zatwierdziła ostateczną opinię o nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym w Polsce. Wiadomo, że wprowadziła poprawki do ujawnionego wcześniej projektu. Szczegóły mają zostać podane o 16:00, na konferencji prasowej przewodniczącego Komisji.