Opiekunowie osób z niepełnosprawnością, którzy utracili świadczenia, np. po śmierci podopiecznego, będą mieć prawo do zasiłku dla bezrobotnych lub świadczenia przedemerytalnego. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt zmian ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Wiceminister Stanisław Szwed z resortu pracy, tłumaczy, że nowe przepisy obejmą te osoby, które zrezygnowały ze swojej pracy zawodowej, by opiekować się osobami niepełnosprawnymi. Chodzi o osoby, którym zmarł podopieczny lub utracił orzeczenie o niepełnosprawności.
Stanisław Szwed zwraca uwagę, że to realizacja postulatu, zgłaszanego przez środowiska reprezentujące opiekunów osób niepełnosprawnych. „Myślę, że to dobre rozwiązanie. Łatwo sobie wyobrazić, że znalezienie zatrudnienia w przypadku tych osób nie jest łatwe. Stąd otwarcie tych możliwości” – mówił wiceminister.
Opiekunowie osób niepełnosprawnych, których podopieczni zmarli lub utracili orzeczenie o niepełnosprawności, otrzymają zasiłek dla bezrobotnych na takich samych zasadach jak pracownicy, którzy utracili zatrudnienie. Będą mogli też korzystać ze staży, szkoleń czy dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Muszą jednak spełnić pewne warunki. Do okresu, który uprawnia do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych, zaliczany będzie okres pobierania świadczeń z tytułu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną. Będzie to możliwe mimo nieodprowadzania składki na Fundusz Pracy.
Aby otrzymać świadczenie przedemerytalne, opiekun osoby niepełnosprawnej będzie musiał zarejestrować się w urzędzie pracy w ciągu 60 dni od dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna. Przed rejestracja jako osoba bezrobotna będzie musiał przez co najmniej 365 dni pobierać świadczenia z tytułu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną. Do dnia wstrzymania tych świadczeń musi mieć ukończone 55 lat (w przypadku kobiet) lub 60 lat (w przypadku mężczyzn) i legitymować się okresem uprawniającym do emerytury co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Projekt jest w tej chwili w konsultacjach społecznych. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku. Wiceminister Stanisław Szwed zapowiada, też kompleksowe zajęcie się sprawami opiekunów osób niepełnosprawnych. Wkrótce w resorcie ma odbyć się spotkanie z tą grupą społeczną.
(IAR)