Zespół Szkół Ekonomicznych przy ulicy Langiewicza w Kielcach chce się pozbyć swojego patrona. Jak podała „Gazeta Wyborcza” – rada rodziców, samorząd uczniowski i rada pedagogiczna uważają, że socjalista i propagator przyjaźni polsko-radzieckiej, Oskar Lange nie jest odpowiednim patronem. Doniesienia gazety potwierdza Lucyna Gromiec, dyrektor szkoły.
– Głównie chodzi o kontrowersje, które wzbudza. Na pewno był wybitnym ekonomistą, natomiast upolitycznienie jego postaci i powiązanie z socjalistyczną Polską powoduje, że społeczność szkolna ma obawy, czy taki patron jest dla niej odpowiedni – tłumaczy dyrektor.
Jak dodaje Lucyna Gromiec – do szkoły zgłaszały się osoby oburzone tym, że Oskar Lange jest patronem placówki. Szkoła wystąpiła już z odpowiednim wnioskiem do władz Kielc. Dyrektor uważa, że na razie nowy patron nie jest potrzebny. Za to niezbędna jest zmiana nazwy szkoły z Zespołu Szkół Ekonomicznych na Zespół Szkół Menadżersko-Hotelarsko-Turystycznych. Lucyna Gromiec twierdzi, że ułatwi to znalezienie pracy absolwentom placówki.
– Zawody, w których kształcimy nie są wyodrębnione na świadectwach, jest tam tylko nazwa szkoły. Czasami uczniowie, odbierając świadectwo, proszą nas o wydanie oświadczenia, które potwierdzi, że kształcili się w zawodzie technik hotelarstwa albo technik obsługi turystycznej. Ten dokument sprawia, że nie muszą już udowadniać pracodawcy, że kształcą się w tym zawodzie – mówi Lucyna Gromiec.
Oskar Lange jest uważany za jednego z najwybitniejszych ekonomistów XX wieku. Wykładał w Stanach Zjednoczonych, był też doradcą m.in. rządu Indii. Znany jest również jako gorący zwolennik ustroju socjalistycznego. Od 1948 roku był członkiem Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Oskarża się go również o współpracę z wywiadem radzieckim.