Dziś wchodzą w życie przepisy, na mocy których funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego zostaną połączone. To reforma, którą rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiadał niedługo po objęciu urzędowania.
Główny autor zmian, minister Zbigniew Ziobro przekonuje, że połączenie obu funkcji pozwoli odzyskać rządzącym kontrolę nad wymiarem sprawiedliwości. Zmiany w prokuraturze mają też przywrócić Polakom wiarę i zaufanie do wymiaru sprawiedliwości.
Nowa ustawa – oprócz ponownego połączenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego – zakłada likwidację prokuratury wojskowej i włączenie jej do struktur cywilnych. Wojskowi śledczy mają „odciążyć” w sprawach kolegów od spraw cywilnych. Przestaną również działać prokuratury apelacyjne. W to miejsce pojawi się Prokuratura Krajowa, zajmująca się najpoważniejszymi śledztwami.
W Prokuraturze Krajowej zostanie utworzony Wydział Spraw Wewnętrznych. Będą w nim prowadzone postępowania przygotowawcze w sprawach najpoważniejszych czynów przestępczych popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów, co pozwoli na ujednolicenie praktyki ścigania i karania.
Nowe prawo przewiduje również, że wszyscy śledczy – poza kierownictwem prokuratury – będą zobowiązani do posiadania własnego referatu, czyli prowadzenia śledztw.
IAR