Przed pomnikiem Armii Krajowej w Kielcach zakończyły się wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wieczorem zgromadziło się tam kilkaset osób.
Na początku uroczystości odczytano list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, a następnie głos zabrała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. „Nareszcie dziś w wolnym kraju możemy oddać hołd tym, którzy przetrwali ubeckie więzienia i w zamian za heroiczne więzienie musieli żyć z piętnem reakcyjnego bandyty. Teraz możemy oddać im należne miejsce w historii” – powiedziała wojewoda.
Naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej Dorota Koczwańska-Kalita przypominała o skali zbrojnego oporu przeciwko władzy komunistycznej po zakończeniu II wojny światowej. W oddziałach zbrojnych walczyło 200 tys. osób, w walkach zginęło przynajmniej 10 tysięcy. Olbrzymia była tez skala represji wobec podziemia niepodległościowego. Na śmierć skazano 50 tys. osób, więzieniem, deportacjami i innymi represjami dotknięto półtora miliona mieszkańców Polski. „Żołnierze wyklęci zdecydowali się na opór, bo byli niezłomni, walczyli o honor i dobrze rozpoznali istotę systemu komunistycznego” – mówiła dr Dorota Koczwańska-Kalita.
Dla uczczenia żołnierzy wyklętych odbył się apel pamięci. Następnie kompania z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z kieleckiej Bukówki oddała salwę honorową. Na zakończenie uroczystości wieniec w imieniu wszystkich mieszkańców regionu złożyli wspólnie wojewoda, marszałek województwa, prezydent Kielc oraz naczelnik Instytutu Pamięci Narodowej.
Kilkadziesiąt delegacji z pocztami sztandarowymi, wieńcami i zniczami uczciło na kieleckim cmentarzu Piaski pamięć żołnierzy wyklętych. Przed pomnikiem symbolizującym żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz poległych i zamordowanych po II wojnie światowej odbyła się jedna z uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Wieniec w imieniu mieszkańców regionu złożyła m. in. wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. – Cieszy fakt, że mimo niesprzyjającej pogody, frekwencja jest bardzo duża, to świadczy o tym, że dla obywateli naszego regionu ważne jest upamiętnienie bohaterów w miejscu, gdzie mają oni swój symboliczny pomnik – powiedziała Agata Wojtyszek.
Cmentarz na kieleckich Piaskach jest miejscem, gdzie w tajemnicy chowano zamordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa – przypominał Andrzej Wiatkowski ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego. Odbywało się to w nocy, w nieoznakowanych mogiłach, by nie pozostał żaden ślad dla potomnych.
Dlatego Instytut Pamięci Narodowej przygotowuje się do rozpoczęcia prac ekshumacyjnym na cmentarzu Piaski. Naczelnik kieleckiej delegatury dr Dorota Koczwańska-Kalita poinformowała, że jeszcze w tym roku rozpoczną się prace przygotowawcze.
Zanim odbyła się uroczystość na Piaskach w wielu miejscach w Kielcach, związanych z represjami wobec żołnierzy wyklętych, zapłonęły znicze. Przed budynkiem dawnego więzienia przy ulicy Zamkowej zapalili je uczniowie z Gimnazjum im. Świętej Jadwigi Królowej i Orlęta Armii Krajowej.
Delegacje kombatantów, samorządowcy, uczniowie szkół i mieszkańcy Jędrzejowa złożyli wiązanki kwiatów przed tablicą upamiętniającą bohaterów podziemia antykomunistycznego znajdującą się obok budynku I Liceum Ogólnokształcącego.
Jak powiedział burmistrz Marcin Piszczek pamięć o tych osobach jest naszym obowiązkiem.
Paweł Kowalski ze Światowego Związku Armii Krajowej dodaje że takie uroczystości jak dzisiejsza to okazja do przypomnienia mało znanych kart z naszej historii.
O godz. 18.00 w klasztorze oo. Cystersów w intencji pomordowanych i często bezimiennych bohaterów odprawiona zostanie msza święta.
Gmina Jędrzejów ogłosiła także konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych oraz konkurs historycznego „O Żołnierzach Wyklętych”.
W Sandomierzu obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się przy symbolicznej mogile ppłk Antoniego Wiktorowskiego ps. Kruk, na cmentarzu katedralnym.
Poseł PiS Marek Kwitek powiedział w swoim wystąpieniu, że dzisiejsze święto jest okazją do oddania hołdu tym, którzy mimo beznadziejnej sytuacji podjęli walkę w myśl idei, która zawsze im przyświecała: Bóg, Honor, Ojczyzna. Przez cały okres rządów komunistycznych w Polsce nie mieliśmy możliwości dowiedzieć się o tamtych czasach i ich bohaterach, dlatego teraz ważne jest przywracanie pamięci i godności Żołnierzy Niezłomnych – podkreślił poseł.
W uroczystościach wzięli udział sandomierzanie, delegacje szkolne z pocztami sztandarowymi, radni, duchowieństwo, było też sporo młodzieży. Honorową wartę przy symbolicznej mogile ppłk Wiktorowskiego zaciągnęła grupa rekonstrukcyjna Związku Strzeleckiego. Po uroczystościach na cmentarzu wszyscy przeszli do kościoła św .Józefa, gdzie odbyła się msza w intencji Żołnierzy Wyklętych.