Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpocznie w Kielcach cykl uroczystości, związanych z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizuje go Fundacja Wolność i Demokracja przy współpracy kieleckiego Urzędu Miasta.
Impreza rozpocznie się o godzinie 12.00 w Parku Miejskim im. Stanisława Staszica od rodzinnego biegu na dystansie 1963 metrów – poinformowała Katarzyna Telka z kieleckiego ratusza. Dystans ten nawiązuje do roku, w którym zginął ostatni z żołnierzy wyklętych – Józef Franczak ps. „Lalek”.
Natomiast o godzinie 13.00 także w Parku Miejskim rozpocznie się bieg na dystansie 10 km. Mogą w nim wziąć udział osoby, które zarejestrowały wcześniej swój udział. W ubiegłym roku na trasie, która zakończyła się przy murach dawnego kieleckiego więzienia, pojawiło się 701 zawodników. Była to największa impreza biegowa w Kielcach.
Busko-Zdrój
Uroczystości upamiętniające uczestników podziemia niepodległościowego po zakończeniu II wojny światowej odbędą się również w Busku-Zdroju. O godz. 15.30 w Samorządowym Centrum Kultury zaprezentowany zostanie spektakl „Chwała Niezłomnym” w wykonaniu szkolnej Grupy Teatralnej „Pegaz” i odbędzie się prelekcja dr Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. O 17.00 natomiast w kościele Św. Brata Alberta Chmielowskiego w Busku odprawiona zostanie msza święta w intencji żołnierzy wyklętych.
Sulisławice
W Sulisławicach odbędzie się również Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym.
Długość trasy biegu wyniesie 1963 metry. Start nastąpi z parkingu przy cmentarzu parafialnym. Uczestnicy pobiegną w kierunku Bazowa do drogi powiatowej Sulisławice – Bukowa, po czym skierują się na plac przy Zespole Szkół im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie”, gdzie odbędzie się apel.
Bieg z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się dzisiaj także w Rytwianach. Zorganizowany jest po raz drugi pod hasłem Bieg Śladami „Mnicha” i ”Zawieruchy”. Start o godzinie 15.00 w przyklasztornym lesie. Oficjalne uroczystości odbędą się po zakończeniu biegu w Gminnym Centrum Kultury w Rytwianach.
Sandomierz
W powiecie sandomierskim odbędzie się kwesta na rzecz Żołnierzy Wyklętych. Organizuje ją Związek Strzelecki. Dochód z kwesty w całości przeznaczony będzie na rzecz Fundacji Niezłomni zajmującej się ekshumacją i identyfikacją Żołnierzy Wyklętych, walczących z reżimem komunistycznym często przetrzymywanych miesiącami w ciężkich warunkach więziennych, torturowanych, mordowanych i grzebanych w nieznanych miejscach.
Jak powiedział dowódca jednostki strzeleckiej „Strzelec” w Sandomierzu Adam Bidas – w trakcie kwesty jej uczestnicy przekazywać będą informacje nt. Żołnierzy Wyklętych i celu akcji. Kwestujących można będzie spotkać głównie przy kościołach, do godziny 18.00.
Bodzentyn
Uroczystości odbędą się także w Bodzentynie. Rozpocznie je o godzinie 10.00 msza w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Natomiast o 14.00 obchody rozpoczną się w Szkole Podstawowej w Leśnej. W programie występ uczniów oraz prelekcja „Walczyli o wolną i niepodległą Polskę” i wspomnienia Żołnierza Wyklętego – mjr Józefy Życińskiej, pseudonim „Zośka”.
Podczas spotkania przed publicznością wystąpią artyści z Zespołu Pieśni i Tańca „Leśnianie”, będzie można również obejrzeć wystawę, poświęconą pamięci żołnierzy niezłomnych.
Żołnierze Wyklęci byli członkami podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. XX wieku.
Ogólnowojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaplanowane zostały na wtorek – 1 marca. Ich kulminacją będzie uroczystość przed pomnikiem Armii Krajowej w Kielcach. Rozpocznie się ona o godzinie 18.00.