W poniedziałek, 22 lutego IPN udostępni w południe teczki tajnego współpracownika ps. Bolek, dotyczące Lecha Wałęsy. Dokumenty liczą ponad 750 stron a wgląd do nich będą mieli dziennikarze i naukowcy, po wypełnieniu stosownego wniosku.
Będą mogli oni zapoznać się z zawartością teczki osobowej i teczki pracy tw „Bolka” oraz listu, który w 1996 roku Czesław Kiszczak napisał do Dyrektora Archiwum Akt Nowych. Dotyczył przekazania do AAN dokumentów w sprawie współpracy Lecha Wałęsy z SB.
Podczas sobotniej konferencji prezes IPN dr Łukasz Kamiński powiedział, że w związku z dużym zainteresowaniem społeczeństwa postanowiono udostępnić te materiały jak najszybciej, aby opinia publiczna dowiedziała się, co w nich jest. „Tu nie ma pośpiechu, jest sprawne działanie Instytutu” – dodał. Zwrócił uwagę, że komentarze Lecha Wałęsy dotyczące jego ewentualnej współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa miejscami nie są sprzeczne z wiedzą historyków na ten temat. Zaznaczył jednak, że trudno mu komentować internetowe wpisy Lecha Wałęsy dotyczące informacji Instytutu. Każdy z nich przedstawia różną wersję wydarzeń.
Szybkość z jaką kierownictwo Instytutu chce udostępnić naukowcom i dziennikarzom uzyskane materiały nie dziwi profesora Andrzeja Paczkowskiego z Rady IPN. Jego zdaniem, gdyby tak nie zrobiono, ludzie – oczywiście ci zainteresowani, zastrzegł profesor – „roznieśliby IPN na strzępy”. Andrzej Paczkowski zaznaczył, że odpowiednie ekspertyzy, na przykład grafologiczna, mogłyby potrwać parę miesięcy i trzeba by czekać na ich wynik.
Szef Instytutu Łukasz Kamiński poinformował, że zgodnie z opinią eksperta-archiwisty dokumenty są oryginalne. W piątek prokurator rozpoczął oględziny kolejnych akt znalezionych w domu Czesława Kiszczaka. One też później zostaną przekazane do archiwów IPN.
Z dokumentami będzie można się zapoznać od godziny 12:00 w czytelni IPN w Warszawie przy ulicy Kłobuckiej. Dla zainteresowanych naukowców i dziennikarzy zostanie przygotowanych wiele kopii papierowych oraz dodatkowe miejsca pracy, a czytelnia będzie otwarta dłużej niż zwykle – do 21:00.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami dziennikarze będą mogli filmować oraz fotografować przeglądane materiały. Możliwe jest również zamówienie ich kopii cyfrowych na zasadach obowiązujących standardowo w IPN. Od środy 24 lutego wgląd w materiały będzie możliwy również w czytelniach w oddziałach i delegaturach Instytutu.