Ponad 180 dodatkowych pracowników potrzeba w woj. świętokrzyskim do obsługi programu 500 plus; nowe świadczenie trafi do blisko 188 tys. dzieci w tym regionie – wynika z szacunków Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. 1 marca ma ruszyć specjalna infolinia dla mieszkańców.
1 kwietnia ma zostać uruchomiony program „Rodzina 500 plus”, w ramach którego rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, a mniej zamożne – również na pierwsze. Świadczenia będą wypłacać gminy, które przygotowują się do nowego zadania.
Według szacunkowych danych Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego (ŚUW), na podstawie informacji przekazanych przez ośrodki pomocy społecznej ze 102 gmin, w regionie z programu 500 plus będzie mogło skorzystać 187 tys. 923 dzieci. Gminy zgłosiły potrzebę zatrudnienia ponad 180 dodatkowych pracowników do realizacji nowego zadania.
Na 22 lutego zaplanowano szkolenie dla pracowników ośrodków pomocy społecznej z regionu, którzy będą zajmowali się wypłatami świadczenia wychowawczego. Wezmą w nim udział przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które przygotowało ustawę wprowadzającą program 500 plus.
1 marca ŚUW, na polecenie MRPiPS, uruchomi infolinię dla mieszkańców poświęconą zasadom ubiegania się o świadczenie wychowawcze.
Najwięcej dzieci – ok. 42 tys. – będzie mogło otrzymać świadczenie w Kielcach. Jak powiedziała PAP wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Magdalena Gościniewicz, do sprawnej obsługi programu konieczne będzie zatrudnienie ok. 20 dodatkowych osób. Na początek ośrodek chce zatrudnić 11.
MOPR planuje uruchomienie pięciu dodatkowych punktów na terenie miasta, gdzie osoby starające się o świadczenie będą mogły składać dokumenty. Świadczenia będzie można otrzymywać przelewem na bankowe konto lub odbierać w punkcie przy ul. Bodzentyńskiej. Informacje dla mieszkańców dotyczące programu, MOPR chce przekazywać przez lokalne media i swoją stronę internetową.
„Na razie martwimy się, by nie było kolejek i by sprawnie zadziałał system komputerowy” – powiedziała Gościniewicz. Dodatkowe pieniądze na zakup sprzętu, m.in. komputerów, ma przekazać kielecki samorząd; środki ma zrefundować później rząd.
W gminie Radków (pow. włoszczowski), programem będzie objętych ok. 420 dzieci; Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Radkowie planuje zatrudnić jedną dodatkową osobę. Przyjmowanie wniosków i wypłata świadczenia będą odbywały się w siedzibie ośrodka. „Zasady programu nie są skomplikowane. My jako pracownicy ośrodka jesteśmy przyzwyczajeni do zmian” – oceniła kierownik radkowskiego GOPS Halina Knapik.
W podkieleckiej gminie Morawica szacują, że z programu 500 plus skorzysta 2,5 tys. dzieci. „Tysiąc więcej może być uprawnionych, ale nie znamy danych o dochodach tych rodzin” – powiedziała PAP kierownik tamtejszego GOPS Kazimiera Szałas. Ośrodek zamierza zatrudnić trzy dodatkowe osoby – dwie do realizacji świadczeń i księgową.
Gmina nie planuje uruchamiania dodatkowych punktów przyjmowania wniosków, ale – jak podkreśliła Szałas – czy rzeczywiście nie będzie takiej konieczności, okaże się po miesiącu realizacji programu. Świadczenie będzie przekazywane przelewem na konta lub odbierane w gotówce w lokalnej placówce banku, jak ma to miejsce przy świadczeniach rodzinnych.
Informacje o zasadach realizacji programu ukażą się w kolejnych numerach gminnej gazetki. Informacje znajdą się też na tablicach ogłoszeń w gminie, zostaną też przekazane sołtysom.
Wśród problemów związanych z realizacją programu Szałas wskazała brak rozporządzenia do ustawy, które uściśli kwestie formalne związane z programem (rozporządzenia zostały opublikowane dopiero w piątek popołudniu – PAP). „Nie wiadomo dokładnie co będziemy liczyć, jakie dokumenty rodzice i opiekunowie mają składać, jak to będzie w przypadku rodzin mieszkających, a niezameldowanych w gminie” – wyliczała.
Wątpliwości wzbudza m.in. kwestia weryfikacji danych, podawanych przez rodziców. „Gdybym miała wątpliwość, czy liczba dzieci wpisanych we wniosku przez rodziców zgadza się z rzeczywistością, to mogę to sprawdzić w ewidencji ludności. A gdy ta osoba jest zameldowana daleko, w innym województwie, to będzie z tym problem. Albo co zrobić w sytuacji, gdy rodzic chce u nas pobierać świadczenie na dziecko mieszkające z drugim rodzicem w innej gminie?” – pytała Szałas, która liczy, że odpowiedzi na te pytania pozna na planowanych szkoleniach.
Także dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Sandomierzu Grażyna Łebek uważa, że szkolenia pracowników ośrodków pomocy społecznej będą ważne dla sprawnej realizacji programu. „To bardzo istotne, żeby takie szkolenia się odbywały, by osoby szkolące były rekomendowane przez ministerstwo, jednostki nadzorujące, by wykonawcy wszystkich przepisów pracowali zgodnie z intencją ustawodawcy i właściwie je interpretowali” – podkreśliła w rozmowie z PAP.
Szacuje się, że w Sandomierzu świadczenie będzie mogło otrzymać ok. 2,5-3 tys. dzieci. „Obecnie świadczeniem rodzinnym, do których uprawnia innych próg dochodowy, jest objęte ok. tysiąca dzieci. To duża różnica, dlatego na pewno będzie konieczność zatrudnienia dodatkowych osób do obsługi programu 500 plus. Ilu konkretnie – pokaże czas” – oceniła Łebek.
(PAP)