Kto rządzi w domu: kot czy jego właściciel? W Światowym Dniu Kota w Radiu na Każdą Pogodę rozmawialiśmy o zwyczajach tych zwierząt i o opiece nad nimi.
Gościem Magdaleny Sitek była lekarz weterynarii Małgorzata Adamska.
Część pierwsza:
Część druga:
Pani doktor przyniosła do studia dwie figurki kotów.
Jeden z nich symbolizuje boginię Bastet. W mitologii egipskiej to bogini miłości, radości, muzyki, tańca, domowego ogniska, płodności. Wierzono, że Bastet chroni mężczyzn przed chorobami i demonami. Przedstawiana jako kot lub kobieta z głową kota, często ze skarabeuszem na głowie, który był symbolem wschodzącego słońca, gdyż była córką Ra – boga słońca i Izydy – bogini płodności i opiekunki rodzin.
Druga figurka przedstawia Maneki-neko. To kot z krótkim ogonem przedstawiony w pozycji siedzącej z podniesioną łapą w geście przywoływania (najczęściej lewą, choć zdarzają się też figurki kota z uniesioną prawą łapą).
W XXI wieku Maneki-neko są szczególnie popularne w Japonii, Chinach i Tajlandii. Ustawia się je w wejściach do sklepów, restauracji, domów publicznych i punktach sprzedaży losów i mają za zadanie przyciągać klientów swoim skinieniem. Umieszczenie ich na placach targowych albo wystawach ma mieć pozytywny wpływ na powodzenie finansowe i handlowe. Chętnie stawia się je także w prywatnych domach, by przyciągały dobrobyt i oddalały nieszczęścia. Według tradycji Maneki-neko jest wcieleniem bogini litości Kannon. Legendy i anegdoty o przynoszących szczęście kotach są przekazywane w Japonii już od początku epoki Edo (1603–1867).