„Pasiak nie tylko świętokrzyski” – to tytuł wystawy prac Karoliny Magdaleny Kozieł, w prezentującej obrazy w technice olejnej oraz fotograficzne cykle, inspirowane regionalnym motywem pasiaka świętokrzyskiego.
Źródło inspiracji zaczerpnięte z historii regionu świętokrzyskiego, zinterpretowane i przekształcone na potrzeby obrazu, tworzy nowe, awangardowe spojrzenie.
Czy motyw i wzór zdobniczy pasiaka świętokrzyskiego jest już tylko historią, czy można reaktywować go na nowo?
Zdaniem autorki wystawy „współcześnie artyści pochodzący z regionu świętokrzyskiego będą chcieli powracać w swojej twórczości do wzoru pasiaka, jednocześnie sięgając do jego historii. Takie propagowanie folkloru oraz kultury świętokrzyskiej wsi może zaowocować pozytywnie, a pasiak stanie się na nowo wizytówką regionu, w końcu nie bez kozery zyskał miano naszego dobra kulturalnego. A my, artyści i odbiorcy znowu zaczniemy zachwycać się misternością wykonania oraz rozmaitością kolorów i deseni naszego pasiaka świętokrzyskiego”.
Pracom Karoliny Magdaleny Kozieł towarzyszyć będą fotografie Pawła Pierścińskiego oraz krzemienne obrazy Mariusza Pajączkowskiego.
Wernisaż wystawy: 21 luty 2016 r. (niedziela), godz. 16:00
Miejsce: Pałac Wielopolskich
Karolina Magdalena Kozieł
ur. 2 marca 1987 roku w Kielcach. Absolwentka kieleckiego Plastyka – tkanina artystyczna.
W 2012 roku otrzymała dyplom magisterski z malarstwa za cykl „Opowieść o kobiecie” w pracowni prof. zw. Ewy Pełki, zaś pracę pisemną „Współczesna sztuka gender w Polsce na wybranych przykładach” w pracowni prof. Wiesława Łuczaja.
Uczestniczyła w wymianie studenckiej Erasmus/Sokrates w Accademia di Bella Arti di Bari we Włoszech. Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę w kieleckim Plastyku, jako nauczyciel rysunku i malarstwa. Następnie w Ćmielów Design Studio w największej fabryce porcelany w Polsce.
Od 2014 doktorantka na kierunku Sztuki Piękne w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Jej twórczość obejmuje głównie malarstwo, fotografię, rzeźbę, porcelanę, video-art. Wystawiała w wielu ośrodkach sztuki w Polsce i zagranicą, m.in. Galerii XXI w Warszawie, Muzeum MARCO w Rzymie, Galerii Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. Jako kurator organizowała wystawę doktorantów ISP oraz UP „Przestrzenie” w Uniwersyteckiej Bibliotece w Kielcach. W 2013 roku zdobyła nagrodę „Scyzoryk 2013” za cykl prac „Amazonki świętokrzyskie”.