Neolityczne kopalnie w Krzemionkach pod Ostrowcem coraz bliżej wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Muzeum trafiło właśnie na tzw. listę informacyjną Centrum Światowego Dziedzictwa. To przedostatni etap przed zamieszczeniem we właściwym spisie światowych cudów.
Zabiegi o wpis na listę UNESCO trwają od lat kilkunastu, ale dopiero od niedawna przybrały konkretny wymiar. Włodzimierz Szczałuba- dyrektor muzeum w Krzemionkach informuje, że teraz trzeba przygotować tzw. plan zarządzania, który dokładnie określa wszystkie atuty zabytku, podaje źródła finansowania oraz stosowane zasady ochrony i konserwacji. Cały proces, łącznie z obowiązkowym oczekiwaniem na rozpatrzenie wniosku i sam wpis, może potrwać w sumie 3- 4 lata.
Równolegle z procesem przygotowania dokumentacji, muzeum archeologiczne będzie tworzyło nowe ekspozycje, zarówno w podziemnej trasie jak i w pawilonach wystawienniczych. Zgodnie z wymogami stawianymi zabytkom klasy UNESCO, muzeum będzie wprowadzało ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.
W Polsce jest 14 miejsc ujętych na liście UNESCO, wśród nich Stare Miasto w Krakowie, kopalnia soli w Wieliczce i Puszcza Białowieska. Ostatnim polskim zabytkiem, wpisanym w roku 2013 na tę prestiżową listę, były cerkwie z Podkarpacia i Małopolski.