Osiemnaścioro członków Polskiego Związku Głuchych zwiedzało w sobotę Muzeum Narodowe w Kielcach. Opowiadania kustosza o eksponatach były tłumaczone na język migowy. Jak mówi pomysłodawca spotkań Tomasz Irski – ich celem jest upowszechnianie sztuki wśród osób głuchoniemych.
– To już druga wizyta w kieleckich placówkach muzealnych, w której mogły one wziąć udział. Mimo, że nie są to osoby w młodym wieku, w styczniu zapoznały się po raz pierwszy w swoim życiu z historią naszego miasta w Muzeum Historii Kielc – dodaje. Każdy eksponat był oglądany wielokrotnie.
Zwiedzającym trzeba szczegółowo objaśniać wystawę, zajmuje to trochę więcej czasu – mówi Tomasz Irski. Podczas takich specjalnych spotkań osoby niedosłyszące mogą swobodnie obejrzeć wszystkie eksponaty, bez ponaglania. – Chciałbym, aby te osoby zrozumiały, że można wyjść z domu i spotkać się z kulturą wyższą. Trzeba zmienić przekonanie, że dla nich jest tylko film z napisami i nic po za tym – dodaje Tomasz Irski.
W następnych miesiącach grupa osób niedosłyszących ma zamiar odwiedzić kielecki Geopark. Później kolejne placówki muzealne w Kielcach i regionie.
Natomiast na koniec roku, przygotowana zostanie wystawa prac plastycznych wykonanych przez niesłyszących autorów. Całe przedsięwzięcie realizowane jest dzięki stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.