Tzw. Jedlińskie Zapusty, odbywające się na zakończenie karnawału organizuje Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku. Elementem tego wydarzenia będzie widowisko plenerowe: „Ścięcie Śmierci” – które jest jedynym tego typu wydarzeniem kulturalnym w Polsce i Europie.
„Ścięcie Śmierci” swoim rodowodem sięga XVI stulecia i jest kultywowane w Jedlińsku na pamiątkę „prawa miecza”, które Jedlińsk otrzymał przy lokacji miasta w 1530 roku.
Badacze twierdzą, że na obrzęd „Ścięcia Śmierci” duży wpływ miała szkoła ariańska istniejąca w Jedlińsku w latach 1560- 1630 oraz szkoła wyższa funkcjonująca w latach 1630- 1655.
W ówczesnych czasach w Jedlińsku przebywało bowiem wielu kleryków, historyków i żaków – widowisko mogło wziąć swój początek od igrzyska żakowskiego, tj. ścięcia kukły symbolizującej śmierć. Widowisko zachowało swoją pierwotną formę, dzięki temu stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Należy zaznaczyć, że wszystkie role (nawet kobiece) w widowisku są odtwarzane przez mężczyzn.
9 lutego, od godzin południowych na ulicach Jedlińska pojawi się wiele barwnych postaci. Będą to m.in.: diabły, baby, cyganki, rybacy, krakowianki i wiele innych. Swawole przebierańców będą wstępem do właściwej części wydarzenia czyli „Ścięcia Śmierci”. Będzie to rozprawa sądowa nad śmiercią, która krzywdzi ludzi. Po wielu oskarżających wystąpieniach poszczególnych świadków zapadnie wyrok skazujący. Pojawi się kat, który pozbawi Śmierć życia.
Tego dnia Jedlińsk odwiedza wiele osób z całego kraju.
Widowisko plenerowe prezentowane jest zawsze w ostatni wtorek karnawału.
W roku 2016 przypada ono 09 lutego. Podczas wydarzenia odbędzie się jarmark twórców ludowych, będą miały miejsce występy kapeli ludowych i występy zespołów muzycznych.