Lekarze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii, przeprowadzili po raz pierwszy zabieg usunięcia śledziony w technice 3d. Chirurgom, podczas operacji, podobnie jak widzom w kinie, do oglądania obrazu potrzebne były specjalne okulary. Zabiegi przy pomocy laparoskopu, który daje trójwymiarowy obraz to jedna z najnowocześniejszych metod, jeszcze dość rzadko stosowana w Polsce.
Przemysław Wolak – kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej, Urologii i Traumatologii informuje, że praca z wykorzystaniem takiej techniki daje lekarzom znacznie większe możliwości, jeśli chodzi o precyzję wykonywania zabiegu.
– Obraz, który widzimy na ekranie jest bardzo dokładny, doskonale widoczne są nawet najmniejsze elementy znajdujące się w polu operacyjnym. Dzięki zastosowaniu nowej technologii poprawia się także poczucie bezpieczeństwa pacjenta – mówi Przemysław Wolak.
Podczas zabiegu, usunięcia śledziony u 14 letniej dziewczynki, głównym operatorem był profesor Dariusz Patkowski – prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych, który od lat współpracuje z kielecką placówką.
Zabieg był konieczny, ponieważ zawiodły inne metody leczenia. Profesor Dariusz Patkowski tłumaczy, że metody małoinwazyjne są korzystniejsze dla pacjenta, ale trudniejsze dla chirurga – zwłaszcza dziecięcego, który musi, wykazać się większym doświadczeniem. Operacje w tej technice wykonywane były już m.in. w klinikach urologii oraz ginekologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.