Operacje bariatryczne, czyli chirurgiczne leczenie otyłości było tematem warsztatów dla lekarzy, jakie odbyły się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Szkolenie poprowadził profesor Tomasz Rogula z kliniki w Cleveland.
Jak poinformował w rozmowie z Radiem Kielce – operacja polega na założeniu tak zwanego by-passa żołądkowego, który umożliwia podczas trawienia ominięcie części układu pokarmowego. Przez to pokarm trafia do części żołądka i do części jelita. Omijana jest natomiast między innymi dwunastnica, dzięki czemu pacjent w ciągu roku pozbywa się nadwagi, a także zmniejsza mu się cukier we krwi
Profesor Stanisław Głuszek, kierownik kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym zaznacza, że dzięki warsztatom, prowadzonym przez autorytety medyczne lekarze mogą poznać nowe metody leczenia otyłości. Operacje bariatryczne były już wykonywane w szpitalu wojewódzkim, ale dzięki profesorowi Roguli lekarze poznali nowsze, a zarazem mniej inwazyjne metody – powiedział profesor Głuszek.
Jedną z operowanych osób była Pani Urszula. Przyznała, że z nadwagą bezskutecznie próbuje walczyć od lat. Otyłość przeszkadza jej w codziennym funkcjonowaniu. Ma nadzieję, że po operacji łatwiej jej będzie nauczyć się zdrowego trybu życia, a także, że będzie przestrzegała jego reguł.
Do refundowanych przez NFZ zabiegów bariatrycznych kwalifikowane są osoby z otyłością monstrualną, czyli BMI powyżej 40, a także pacjenci z BMI pomiędzy 35 a 40, u których dodatkowo występuje nadciśnienie i cukrzyca. W klinice, kierowanej przez profesora Stanisława Głuszka, każdego miesiąca, operacjom bariatrycznym poddawanych jest kilkoro pacjentów.
Tomasz Rogula jest związany nie tylko z chirurgią w Szpitalu Zespolonym w Kielcach, ale i z Wydziałem Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, gdzie pełni funkcję profesora wizytującego. Lekarz na stałe pracujący w USA, pochodzi z województwa świętokrzyskiego.