Sobota to okazja do obejrzenia jednych z najcenniejszych zabytków polskiej literatury. W Bibliotece Narodowej w Warszawie będzie można zobaczyć „Kazania świętokrzyskie” – pochodzące z XIV wieku rękopisy, uchodzące za najstarszy dokument w języku polskim pisany prozą.
Dyrektor Biblioteki Narodowej doktor Tomasz Makowski przypomniał w rozmowie z IAR, że manuskrypty mają fascynującą historię, bo udało się je odnaleźć przez przypadek. Dokonał tego w 1890 roku Aleksander Brückner, przeglądając petersburskie archiwa biblioteczne. Wówczas to natknął się na cienkie kawałki pergaminu, które zostały wykorzystane do wzmocnienia innego, późniejszego kodeksu. Bruckner najpierw odczytał rękopisy, a potem je opublikował.
Manuskrypty są zbiorem kazań na kolejne dni w kalendarzu kościelnym. W całości zachowało się tylko kazanie na dzień świętej Katarzyny, pozostałe są niekompletne. „Mimo to można je uznać za klejnot polskiej literatury” – zaznaczył dyrektor Biblioteki Narodowej.
„Kazania świętokrzyskie” można obejrzeć dziś od 13.00 do 18.00 w Pałacu Rzeczypospolitej przy Placu Krasińskich, gdzie przechowywane są zbiory specjalne Biblioteki Narodowej. O 14.30 o języku „Kazań świętokrzyskich” opowie doktor Izabela Winiarska-Górska z Zakładu Historii Języka Polskiego i Dialektologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Rękopisy są prezentowane w ramach cyklu „Pierwsze/Najstarsze”, organizowanego przez Bibliotekę Narodową z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. W przyszłości wystawione zostaną m.in. kroniki Galla Anonima i Wincentego Kadłubka.