W Kościele katolickim kończy się Rok Życia Konsekrowanego. Mamy nadzieję, że dzięki niemu wierni poznali tych, którzy taki sposób życia wybrali, że relacje między zgromadzeniami zakonnymi a parafiami stały się bardziej bliskie – powiedział bp Kazimierz Gurda.
We wtorek w siedzibie Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa na zakończenie Roku Życia Konsekrowanego i przed Światowym Dniem Życia Konsekrowanego, który przypada 2 lutego. Wówczas obchodzone jest Święto Ofiarowania Pańskiego; w polskiej tradycji bardziej znane jako święto Matki Boskiej Gromnicznej.
Jak mówił prowadzący spotkanie franciszkanin o. Jan Maria Szewek, kończący się Rok Życia Konsekrowanego „zazębia się” z ogłoszonym przez papieża Rokiem Miłosierdzia. „To nie jest przypadkowe, bo osoby konsekrowane – siostry zakonne, zakonnicy, członkowie instytutów świeckich, wdowcy, dziewice i wdowy konsekrowane są powołani do tego, by na co dzień świadczyć miłosierdzie” – mówił. Jak wyjaśnił, miłosierdzie – o którym w 2016 r. w Kościele będzie się wiele mówić – można realizować przez czyn, słowo i modlitwę. Dodał, że zakonnice i zakonnicy w dużej mierze poświęcają swój czas pracy – katechetycznej, duszpasterskiej, charytatywnej; pracują z dziećmi, bezdomnymi, prowadzą domy pomocy, wykonują prace opiekuńcze i pielęgnacyjne.
Przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego KEP bp Kazimierz Gurda mówił, że w ostatnim roku każda wspólnota zakonna organizowała różnego rodzaju wydarzenia i przybliżała wiernym swą pracę, charyzmat; były też wydarzenia ogólnopolskie, konferencje naukowe – w Lublinie i Warszawie, pielgrzymki w poszczególnych diecezjach, spotkania rodziców osób konsekrowanych. Oprócz tego w zgromadzeniach zakonnych czy świeckich odbywały się spotkania wewnętrzne poświęcone modlitwie i refleksji nad przyszłością i wyzwaniami stojącymi przed tą grupą osób konsekrowanych.
„Mamy nadzieję, że również Kościół jako wspólnota przez ten Rok Życia Konsekrowanego bardziej poznał tych, którzy taki sposób życia wybrali” – powiedział.
O swoim powołaniu mówiła PAP siostra Jadwiga Szok ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. „W młodości nie myślałam, żeby być siostrą zakonną. Ale kiedyś na spotkaniu z młodzieżą jedna z sióstr powiedziała, że bardzo ważne jest, by się modlić o dobre rozpoznanie powołania. I od czwartej klasy szkoły podstawowej się o to modliłam. Kiedy dorastałam tę intencję zmieniałam na modlitwę o dobrego męża. I kiedy już Bóg pokazywał mi kandydata, zaczęłam mieć wątpliwości. Czułam, że mojego serca nie wypełni miłość małżeńska i rodzinna. Wtedy postało pytanie, co jeśli nie to? (…). Dziś pewnie niektórzy ludzie nazwaliby to stanem depresji, to co ja wtedy przeżywałam” – opowiada.
W tym czasie studiowała matematykę i pracowała. „Za pierwszą wypłatę kupiłam sobie obrazek Matki Boskiej Cygańskiej. On wisiał nad moim łóżkiem. Kiedyś w nocy się zbudziłam i poczułam pytanie: czy chciałabyś być moja? Odpowiedziałam: Panie Jezu, tak. I od tego momentu znalazłam spokój. Ale nie znałam żadnych sióstr. O siostrach znałam tylko dobre dowcipy” – wspominała.
W końcu – jak dodała – zdecydowała, że pójdzie do zgromadzenia, z którego będzie pierwsza spotkana siostra. „Gdzie szukać sióstr? Zaczęłam od kościołów. Pierwszy kościół – nikogo nie było; drugi, trzeci i wreszcie w jednym z kościołów znalazłam siostrę i mówię jej, że chcę iść do zakonu (…). Zabrała mnie do domu sióstr na śniadanie i to była miłość od pierwszego wejrzenia. Wiedziałam, że to jest moje miejsce i tak już jest od 35 lat” – powiedziała s. Jadwiga. „Życia mi nie starczy, żeby za to panu Bogu dziękować. Dlatego cieszę się wiecznością” – zakończyła.
Jak podano na konferencji, na całym świecie jest ok. 950 tys. osób konsekrowanych, z czego w Polsce – 34 tys.; ok. 19 tys. zakonnic i 13 tys. zakonników.
W naszym kraju są 103 zgromadzenia zakonne żeńskie o charakterze czynnym i 13 zakonów klauzurowych dla kobiet. Są 62 zakony męskie, w tym jeden o charakterze zamkniętym i kontemplacyjnym – kamedułów. Oprócz tego istnieje 30 instytutów świeckich. W Polsce są 193 dziewice konsekrowane, 239 konsekrowanych wdów, 1 wdowiec konsekrowany i 5 pustelników.
(PAP)