Od poniedziałku obowiązuje nowelizacja ustawy o służbie cywilnej. Nowe rozwiązania zdejmują ochronę z grupy 1500 urzędników, sprawujących funkcje dyrektorów i zastępców dyrektorów departamentów w ministerstwach, urzędach wojewódzkich, urzędach skarbowych czy w nadzorze budowlanym, likwidują tez konieczność przeprowadzania konkursów na te stanowiska.
W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim decyzje będą podejmowane w ciągu najbliższych 30 dni, ale jak zapewnia Andrzej Pruś, doradca wojewody świętokrzyskiego, zwolnienia z pracy nie będą liczne. Zmiany personalne będą związane z reformą struktury organizacyjnej i podziału kompetencji między nowe wydziały. „Kompetencje i doświadczenie będą miały decydujące znaczenie w tym procesie” – zapewnił Andrzej Pruś.
Dodał, że opinia publiczna będzie mogła ocenić czy decyzje będą podejmowane w oparciu o kryteria partyjne czy merytoryczne. Wojewoda świętokrzyski nie dokonywała jak dotąd zmian personalnych na stanowiskach dyrektorów i zastępców dyrektorów wydziałów. Zatrudniła natomiast dwóch doradców i powołała 7 pełnomocników- część z nich była już zatrudniona w urzędzie.
Pracownicy Urzędu Wojewódzkiego nie chcą wypowiadać się oficjalnie o wprowadzanych zmianach. Nie ukrywają jednak, że nowe rozwiązania powodują brak stabilności i niepewność zatrudnienia. Do tej pory, urzędnicy służby cywilnej podlegali ochronie, a nowe przepisy pozwalają na szybkie zakończenie stosunku pracy.