Studenci Politechniki Świętokrzyskiej rozwijają swoją wiedzę dzięki współpracy z kieleckim ogrodem botanicznym. Dziesięcioro z nich broniło prac dyplomowych, związanych z ogrodem. Dr Ryszard Florek-Paszkowski, kierownik Katedry Geomatyki na Politechnice wyjaśnia, że prace poprawiają umiejętności praktyczne absolwentów uczelni, a przy tym przyczyniają się do poprawy estetyki Kielc.
12 tysięcy roślin posadzonych w ogrodzie botanicznym zostało zmierzonych i wprowadzonych do interaktywnej bazy danych, dzięki której zarządzający tym miejscem będą wiedzieć kiedy i jakie zabiegi pielęgnacyjne trzeba wykonać.
Elżbieta Czajkowska, dyrektor Geoparku przyznaje, że baza danych, która powstała dzięki studentom znacznie ułatwi zarządzanie ogrodem. Podkreśla, że dzięki studentom z Politechniki Świętokrzyskiej poprawiło się też bezpieczeństwo kieleckiej Kadzielni. – Zrobili dla nas dużo dobrej pracy. Na Kadzielni przeprowadzili skaning zboczy. Jest to niezbędne żeby sprawdzić, czy zachodzą tam jakieś ruchy. Badania podpowiadają na ile powinniśmy ingerować w tę przestrzeń, żeby zabezpieczyć turystów przed ewentualnymi osuwiskami – tłumaczy Elżbieta Czajkowska.
Jak dodaje, Geopark współpracuje również z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego. Botanicy z Instytutu Biologii decydują między innymi o tym jakie gatunki roślin zostaną zasadzone w ogrodzie botanicznym.