NSZZ Solidarność popiera rządowy projekt „500+”, choć z zastrzeżeniami. W toku konsultacji społecznych głos w tej sprawie zabrało Prezydium Komisji Krajowej związku.
Jak napisano w komunikacie, Solidarność popiera główny cel ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Prezydium związku stwierdza też, że „zaproponowane rozwiązania mogą mieć mocno ograniczone efekty, a zdefiniowane cele mogą być trudne do osiągnięcia, tym bardziej, że ich ocena wymaga upływu dłuższego czasu”.
Jako mankament wskazano ustanowienie kryteriów dochodowych uprawniających do świadczenia na pierwsze dziecko. Związkowcy podkreślają, że ustalona kwota oznacza brak wsparcia dla rodzin z jednym dzieckiem, o dochodach poniżej minimum socjalnego, czyli żyjących na granicy ubóstwa. W takiej samej sytuacji znajdą się samotni rodzice, których dochody przekraczają nieznacznie wartość wynagrodzenia minimalnego.
Prezydium Komisji Krajowej zaznacza, że większość rodzin o niskich dochodach to rodziny młode, których rozwój powinien być najsilniej stymulowany, a których potrzeby finansowe są najwyższe. NSZZ „Solidarność” nie zgadza się na ograniczenie wsparcia na pierwsze dziecko wśród rodzin najmniej zamożnych przy jednoczesnym wsparciu dzieci w rodzinach najzamożniejszych.
W związku z tym Solidarność widzi potrzebę dalszych prac nad systemem pomocy rodzinom. „Wdrożenie bezpośrednich form wsparcia dochodów rodzin nie powinno pozostać jedynym elementem polityki prorodzinnej państwa, ale należy podjąć dalsze spójne działania w celu ogólnej poprawy kondycji polskich rodzin” – napisano w oświadczeniu.