Ankietę, dotyczącą przyszłości gimnazjów przeprowadziła w szkołach naszego regionu Marzena Okła-Drewnowicz. Poseł Platformy Obywatelskiej pytała między innymi o to, czy powinno się gimnazja likwidować, jak planuje rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz co się zmieni, kiedy te szkoły znikną z mapy Polski. Jak mówi parlamentarzystka – w sumie do nauczycieli, gimnazjalistów i ich rodziców trafiło około 3 tysięcy ankiet. Połowa z nich już została podsumowana. Ponad 80 procent osób, które odpowiedziały na pytania opowiedziało się za pozostawieniem gimnazjów.
Marzena Okła- Drewnowicz przyznaje, że opinia nauczycieli może być związana z obawą o pracę, ale mimo to uważa, że ankieta była obiektywna. Jak mówi – sama jest socjologiem, poza tym pytania powstawały we współpracy z doktorem Andrzejem Kościołkiem, socjologiem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
– Nauczyciele stanowili tylko 289 respondentów, a ucznowie aż 735, rodzice 447, a oni nie mają kolowialnie mówiąc, interesu w obronie gimnazjów. Ich interesuje jak najlepsza edukacja i wychowanie – uważa poseł.
Jak dodaje Marzena Okła-Drewnowicz – ankieta wyraźnie pokazuje, że gimnazja powinny zostać. W obronę tych szkół zaangażowany jest Związek Nauczycielstwa Polskiego. Jak informuje Wanda Kołtunowicz, prezes świętokrzyskiego okręgu ZNP, zmiany w systemie szkolnictwa są niezbędne, ale gimnazja swoimi wynikami udowodniły, że są potrzebne. – Również i ZNP prowadził oddzielne badania ankietowe. Też ponad 80 procent pytanych opowiedziało się za pozostawieniem gimnazjów. Były również głosy, by wydłużyć edukację i dołożyć jedną klasę w liceum. Wtedy zarówno nauczyciele tych szkół, jak i uczelnie wyższe byłyby zadowolone, bo absolwenci byliby lepiej przygotowani do studiowania – mówi Wanda Kołtunowicz.
Wyniki ankiety prowadzonej w świętokrzyskich szkołach zostaną przedstawione w środę w Warszawie podczas konferencji Platformy Obywatelskiej, dotyczącej zmian w szkolnictwie, planowanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.