Na świecie jest około dwustu milionów migrantów. Najwięcej – blisko 60 milionów – w Europie. Około sześć tysięcy z nich przybędzie w południe na plac świętego Piotra na modlitwę Anioł Pański z papieżem. Kościół katolicki obchodzi dziś 102. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
W specjalnym orędziu z tej okazji Franciszek prosi, aby z miłosierdziem, szanując każdego człowieka rozwiązać trudne problemy uchodźców.
„Papież przypomina nam, że uchodźca ma swoją godność”- mówi IAR werbista, ksiądz Jan Wróblewski, dyrektor warszawskiego Ośrodka Migranta Fu Shenfu.
Jego zdaniem, to orędzie to jasna wskazówka, że oprócz rozwiązania kwestii ekonomicznych, politycznych, ważne jest okazanie bliźniemu zrozumienia.
Jedną z podopiecznych Ośrodka Migranta jest Miriam Pręga z Albanii. W naszym kraju jest od niemal dziesięciu lat i ma nadzieje, że w marcu dostanie obywatelstwo.
Od kiedy jest w Polsce, skończyła szkołę średnią, podjęła pracę, a teraz przygotowuje się do matury. W planach ma studia. Miriam Pręga stara się podziękować Polakom za okazaną jej przez pomoc. Udziela dzieciom korepetycji z języka angielskiego.
Najtragiczniejsze przyczyny, dla których ludzie opuszczają swoją ojczyznę w poszukiwaniu lepszego życia, to wojna, prześladowania, terror. Migrują także z powodu biedy i korupcji.
Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy w Kościele katolickim ma przypominać wierzącym o problemach uchodźców.
W Polsce oprócz ośrodka werbistów w Warszawie, podobne kościelne placówki prowadzi Caritas Polska. Cudzoziemcy mogą liczyć w nich na pomoc psychologiczną, prawną i socjalną. Prowadzone są także lekcje języka polskiego.
Polska zadeklarowała przyjęcie części migrantów z obecnej fali uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu, w tym przedsięwzięciu władze będzie wspierał Kościół katolicki.
W ramach Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy podopieczni ośrodka werbistów w Warszawie o 12.30 w katedrze warszawsko-praskiej będą uczestniczyć w mszy, którą odprawi arcybiskup Henryk Hoser. Później zaplanowano okolicznościowe spotkanie.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Grzegorz Maciak/dyd