Ponad 1000 rodzin zastępczych, w których wychowuje się prawie 1500 dzieci, funkcjonuje w województwie świętokrzyskim. Najwięcej, bo prawie 700, to rodziny spokrewnione, w których dziećmi zajmują się np. babcia, dziadek, lub ciotka.
Zdaniem dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Urzędzie Wojewódzkim-Renaty Segiecińskiej, liczba rodzin jest wystarczająca. Jak dodaje, aby zostać rodzicem zastępczym trzeba spełnić kilka warunków. To m.in. niekaralność i pewne predyspozycje do pełnienia takiej roli.
Osoby, które chciałyby sprawować pieczę zastępczą powinny zgłosić się do powiatowego centrum pomocy rodzinie lub do ośrodka adopcyjnego. Tam kandydaci przejdą odpowiednie szkolenia.
Od 12 lat, rodzinny dom dziecka w powiecie ostrowieckim prowadzi Marek Bilski z żoną. Obecnie wychowują 5 dzieci. Jak mówi, zdarzają się problemy wychowawcze. Niektóre z nich rozwiązują sami, ale gdy problemy są trudniejsze, wówczas mogą liczyć na pomoc psychologa lub pedagoga.
O pieczy zastępczej dyskutowali w piątek w Kielcach specjaliści, w trakcie spotkania Świętokrzyskiej Koalicji na rzecz Rodzicielstwa Zastępczego.