Ponad 360 próbek krwi pępowinowej pozyskał do tej pory Biobank, działający przy Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim. 250 z nich zostało już zamrożone i czeka na przejście ostatnich badań zgodności tkankowej.
Jak informuje dyrektor centrum dr Michał Piast, jeśli próbki przejdą analizy pozytywnie, trafią do Poltransplantu i gdy tylko znajdzie się pacjent, u którego będzie mógł być zastosowany ten preparat, lekarze rozpoczną leczenie. Pierwsze próbki do terapii pacjentów chorych m. in. na białaczkę, stwardnienie rozsiane, czy cukrzycę będą mogły być wykorzystane już w lutym przyszłego roku.
Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne zamierza przeprowadzić badania mieszkanek województwa świętokrzyskiego, które zdecydują się oddać do Biobanku swoją krew pępowinową. Dodatkowo, pracownicy instytucji chcą prowadzić badania naukowe. Będą sprawdzać, jak mrożenie krwi pępowinowej wpływa na przeżywalność bakterii i ich odporność na antybiotyki. Chcą również zbadać, czy osocze krwi pępowinowej może być przydatne w leczeniu pacjentów z problemami ortopedycznymi.
W ciągu czterech lat, specjaliści z Biobanku w Podzamczu Chęcińskim zamierzają przebadać około tysiąca próbek krwi pępowinowej.