Już za dwa dni na naszej antenie rozpoczynamy doroczną akcję charytatywną „Gwiazdka z nieba”. Przez cały tydzień – od 14 do 19 grudnia będziemy licytować zestawy wyjątkowej różowej porcelany ufundowane przez założyciela Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie, Adama Spałę. Codziennie do dwóch złoconych, ręcznie robionych filiżanek dodajemy trzecią – ozdobioną przez wyjątkową osobę. Osoby te spotkały się w Ćmielowie, by wspólnie pomalować naczynia i włączyć się w pomoc dla podopiecznych Stowarzyszenia „Siemacha”.
Z Milówki przyjechał Łukasz Golec z zespołu Golec uOrkiestra. Grupa ta muzykuje od 16 lat. Swoim optymizmem i góralską energią szybko zdobyła serca słuchaczy. Ich pierwsza płyta zyskała status platynowej, podobnie jak kolejne, które nadal cieszą się niesłabnącą popularnością. Muzycy angażują się też w projekty charytatywne. 12 lat temu założyli Fundację Braci Golców. Dzięki niej w Milówce i jej okolicach dzieci poznają góralską kulturę i uczą się grać na instrumentach ludowych. Nie dziwi więc, że na filiżance Łukasza Golca, którą malował za siebie i za Pawła – brata bliźniaka, powstała pięciolinia.
Do naszej akcji włączył się także Grzegorz Miecugow dziennikarz i publicysta znany z radia i telewizji. Pochodzi z Krakowa był m.in. dyrektorem radiowej Trójki, prezenterem i wydawcą Wiadomości w telewizyjnej Jedynce a także twórcą i prezenterem Faktów w TVN. Obecnie razem z Tomaszem Sianeckim prowadzi „Szkło kontaktowe” – satyryczno-publicystyczny magazyn w TVN24. Jest między innymi laureatem nagrody „Ostre Pióro” – za wybitne osiągnięcia dziennikarskie.
Janek Mela zaimponował nie tylko Grzegorzowi Miecugowowi. To była koronkowa robota na różowej porcelanie.Nasz kolejny gość nazywany jest zdobywcą dwóch biegunów. Jako pierwszy na świecie niepełnosprawny i najmłodszy w historii wypraw, wraz z himalaistą Markiem Kamińskim stanął na południowym i północnym biegunie w ciągu jednego roku. Udało Mu się to w wieku 16 lat, niespełna 3 lata po tragicznym wypadku, kiedy to w wyniku porażenia prądem amputowano mu część ręki i nogi. Janek Mela prowadzi Fundację „Poza Horyzonty”, która pomaga osobom po wypadkach. Zbiera pieniądze na protezy i psychicznie wspiera podopiecznych.Warto dodać, że Jan Mela był wielokrotnie nagradzany za swoje charytatywne działania. W naszą akcję włączył się również bez wahania, całym sercem. Na filiżance namalował kilka wzorów. Również wewnątrz czeka na nabywcę pewna “niespodzianka”.
Marek Wawro, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych kieleckich artystów, również przyjechał do ćmielowa, by wspierać akcję Radia Kielce. Uprawia malarstwo i grafikę. Wykonuje też rysunki oraz instalacje plastyczne. Wiele z jego prac znajduje się w kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą. To niezwykle ciepły i skromny człowiek, który chętnie uczestniczy w akcjach charytatywnych, przekazując swoje prace na licytacje. Często w ten sposób wspierał potrzebujących. Tym razem swój talent malarski przeniósł na mały kruchy porcelanowy przedmiot. Było to dla niego dużym wyzwaniem, a inspiracją była scena erotyczna.
Talentem plastycznym i pomysłowością wykazał się też Rafał Sonik, zwycięzca tegorocznego Rajdu Dakar. Filiżanka, którą malował jasno wskazuje na jego pasję. Rafał Sonik pochodzi z Krakowa i jest obecnie najlepszym na świecie zawodnikiem ścigającym się w rajdach terenowych na quadach i czterokrotnym zdobywcą Pucharu świata. Jest także przedsiębiorcą i filantropem. Organizuje m.in. akcje ekologiczne, takie jak doroczne sprzątanie najwyższych polskich gór. Jest również zaprzyjaźniony ze Stowarzyszeniem Siemacha. Tegoroczny Rajd Dakar zadedykował podopiecznym tej organizacji.Wspomnienia z rajdu – m.in. flaga o kształcie przypominającym wydmy – znajdują się też na filiżance ozdobionej przez Rafała Sonika.
Do grupy osób wspierających naszą tegoroczną akcję włączyła się także kielecka filantropka Karolina Sołowow. Jest założycielką Fundacji Fabryka Marzeń. Swoją działalność charytatywną rozpoczęła od współpracy ze Stowarzyszeniem „Piękne Anioły”, które remontuje dziecięce pokoje. Teraz robi to ze swoją fundacją. Filiżanka, która ozdobiła wskazuje na związki z Rajdem Dakar. To druga jej pasja. W tym roku była w ekipie reporterskiej Rafała Sonika, gdzie robiła zdjęcia i kręciła filmy z wyścigu
Każdy zestaw porcelanowych filiżanek, który będzie licytowany na naszej antenie, opatrzony jest certyfikatem autentyczności oraz biogramami osób, które wsparły akcję. Dodatkowym atutem tych naczyń jest to, że wykonane są z różowej porcelany. Produkowana jest ona w AS Ćmielów według oryginalnej przedwojennej receptury Bronisława Kryńskiego. Warto dodać, że ćmielowska fabryka jest jedyną manufakturą w Europie produkującą taką porcelanę. Do jej powstania potrzeba aż 11 składników, w tym złota.
Codziennie – od najbliższego poniedziałku – licytować będziemy zestaw dwóch eleganckich filiżanek, do których dodamy trzecią własnoręcznie pomalowaną przez naszego gościa. Dochód z tegorocznej akcji przeznaczymy na przygotowanie pracowni kulinarnej dzieci i młodzieży z kieleckiej filii stowarzyszenia “Siemacha”.
Zapraszamy do licytowania w poniedziałek od godz 6-ej.