W regionie świętokrzyskim, podobnie jak w całym kraju, wzrasta zachorowalność na cukrzycę. Pięć lat temu na tę chorobę cierpiało około 2 mln osób, teraz jest to już 3 mln Polaków, natomiast kolejny milion nawet nie wie, że jest diabetykiem. Jak informuje członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Krystyna Staniszewska, przyczyn występowania cukrzycy należy upatrywać nie tylko w czynnikach genetycznych, ale także złych nawykach żywieniowych oraz braku ruchu.
Jak dodaje, lekarze powinni każdemu pacjentowi badać poziom cukru we krwi, ponieważ świadomość społeczeństwa na temat tej choroby nadal jest bardzo niska.
Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oddziału wojewódzkiego w Kielcach Mirosław Kobiec, na cukrzycę zachorował 44 lata temu, gdy miał 12 lat. Jak mówił, pierwsze objawy jaki pojawiły się u niego, to wzmożone pragnienie, osłabienie organizmu oraz częste oddawanie moczu. Obecnie musi przyjmować insulinę po każdym posiłku.
Na zachorowanie na cukrzycę narażone są osoby z nadwagą, nadciśnieniem tętniczym, lub takie, u których w rodzinie występuje ta choroba. Natomiast, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, należy ograniczać spożywanie produktów mącznych oraz owoców, ponieważ zawierają one dużą dawkę cukrów i kalorii.
Nieleczona cukrzyca wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wielu poważnych, często prowadzących do śmierci powikłań. Na temat cukrzycy rozmawiali dziś w Kielcach specjaliści, z okazji przypadającego Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.