Mamy nowy rząd. Premier Beata Szydło i kierowana przez nią Rada Ministrów zostali uroczyście zaprzysiężeni w Pałacu Prezydenckim. Następnie udali się do Kancelarii Premiera w Alejach Ujazdowskich, gdzie powitała ich była szefowa rządu Ewa Kopacz. Po krótkim spotkaniu nowi ministrowie pojechali do siedzib swoich resortów.
Podczas uroczystości zaprzysiężenia w Pałacu Prezydenckim nowa premier zapowiedziała, że zrobi wszystko, by nie zawieść oczekiwań Polaków. „Stajemy przed wami wami, jako jedni z was. Sprawy naszej ojczyzny, sprawy Polek i Polaków będą dla was zawsze najważniejsze” – mówiła. Beata Szydło zapewniła, że jej rząd „będzie pochylał się nad sprawą każdego obywatela”. „Obejmując urząd Prezesa Rady Ministrów, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej Polskiej, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem Tak mi dopomóż Bóg” – odczytała rotę przysięgi Beata Szydło
Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim zaprzysiężeni zostali też wicepremierzy: Piotr Gliński – minister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Gowin – minister nauki i szkolnictwa wyższego, Mateusz Morawiecki – minister rozwoju. Przysięgi złożyli też szefowie pozostałych resortów.
Po spotkaniu w Kancelarii Premiera ministrowie udali się do siedzib swoich resortów, w których powitali ich poprzednicy.
Mateusz Morawiecki przyjechał do Ministerstwa Gospodarki. W budynku tego ministerstwa na placu Trzech Krzyży będzie mieścić się resort rozwoju, którym pokieruje nowy wicepremier. Mateusza Morawieckiego powitał odchodzący minister gospodarki Janusz Piechociński.
Profesor Piotr Gliński przybył do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie przywitała go ustępująca minister Małgorzata Omilanowska i jej zastępcy. Profesor Gliński wręczył profesor Omilanowskiej bukiet kwiatów. Wicepremierowi towarzyszył Jarosław Sellin, który ma zostać wiceministrem kultury. Po spotkaniu z Małgorzatą Omilanowską minister Gliński powiedział, że rozmowa i przekazanie resortu odbyła się tak, jak powinna w tym ministerstwie to znaczy płynnie i kulturalnie.
Wicepremier Jarosław Gowin przejął od ustępującej profesor Leny Kolarskiej-Bobińskiej Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z obu stron padły deklaracje współpracy. Nowy minister mówił, że „będzie się starał dorosnąć do rangi swojej poprzedniczki, a w niektórych kwestiach iść „o krok dalej”. Profesor Lena Kolarska-Bobińska życzyła Jarosławowi Gowinowi, by rzeczywiście mu się to udało. „I nauka, i uczelnie są naszym wspólnym dobrem i celem, musimy robić wszystko, żeby rozwijać się jeszcze bardziej” – mówiła ustępująca minister.
Profesor Lena Kolarska-Bobińska przekazała swojemu następcy bilans tego, co podczas jej urzędowania udało się zrobić i pomysły na dalsze zmiany. Każdy z dotychczasowych wiceministrów przygotował listę spraw, o których chciałby poinformować nowego szefa resortu..
Urzędowanie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych objął Witold Waszczykowski. W rozmowie z dziennikarzami zapowiedział, że kończy recenzowanie rodzimych polityków i kwestii wewnętrznych, zamiast tego będzie się zajmował tylko polityką zagraniczną. Nowo mianowanego ministra pytano o stanowisko w sprawie uchodźców. Powtórzył, że musi być przede wszystkim zapewnione bezpieczeństwo Polski – każda osoba starająca się o przyjazd do naszego kraju i udzielenie azylu będzie skrupulatnie sprawdzana.
Witold Waszczykowski pełnił w latach 2005-2008 funkcję podsekretarza stanu w resorcie dyplomacji.
Do Ministerstwa Sprawiedliwości powrócił Zbigniew Ziobro. Przed wejściem do siedziby resortu złożył kwiaty przy tablicy upamiętniającej ofiary komunistycznych zbrodni. Potem podczas krótkiej konferencji prasowej przedstawił swoją wizję pracy ministerstwa. Przypomniał o obietnicy zmiany ustawy o prokuraturze oraz o likwidacji rozdziału funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Jak tłumaczył nowy minister, jest to rozwiązanie złe systemowo i dlatego należy powrócić do dawnego modelu. Poza tym Ziobro zapowiedział zaostrzenie kar za brutalne przestępstwa oraz przywrócenie starej procedury karnej.
Do Ministerstwa Obrony udał się nowy szef tego resortu Antoni Macierewicz. Po drodze złożył kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem Żołnierzy Poległych na Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa. Antoni Macierewicz wyraził nadzieję, że ich poświęcenie będzie wzorem, który „polska młodzież będzie naśladowała w odwadze i determinacji”. Jego zdaniem, najważniejsze zadanie, także w świetle ostatnich wydarzeń we Francji, to zapewnić Polakom i państwu pełne bezpieczeństwo. Minister obrony dodał, że jest jeszcze wiele do zrobienia, by polska armia mogła wypełnić tę misję.
W gmachu Ministerstwa Finansów Paweł Szałamacha przejął gabinet po Mateuszu Szczurku. Żeby zrealizować wyborcze obietnice nowy minister chce zwiększyć deficyt o 1 – 1,5 miliarda złotych. Zapowiada prace nad autopoprawką do przyszłorocznego budżetu. Według polityka pozwoli ona na zrealizowanie programu polityki prorodzinnej. Zmiany trafią do sejmu w grudniu i według Pawła Szałamachy będą uchwalone w styczniu lub lutym. Źródłem finansowania mają być nowe daniny sektorowe (podatek bankowy i dla sklepów wielkopowierzchniowych), zwiększenie wpływów z dywidend czy lepsza ściągalność podatków. Szef resortu zakłada też, że w drugiej połowie przyszłego roku wzrosną wpływy VAT-u i akcyzy.
Anna Zalewska, nowy Minister Edukacji, przyjechała do gmachu przy Alei Szucha. Spotkała się z ustępującą szefową MEN-u Joanną Kluzik-Rostkowską i innymi pracownikami resortu. Anna Zalewska powiedziała, że jej pierwsza decyzja będzie prawdopodobnie dotyczyć cofnięcia reformy obniżającej wiek szkolny: Być może będzie to zgłoszone jako projekt poselski, bo to pozwoli na przegłosowanie zmian jeszcze w tym roku.
Nowa minister zapowiedziała też szczegółowy audyt, zwłaszcza, jeśli chodzi o możliwości wykorzystania środków unijnych na rozwój edukacji. Anna Zalewska ustaliła z Joanną Kluzik-Rostkowską, że będą – przynajmniej w początkowej fazie – współpracować. Anna Zalewska poinformowała, że jej pierwszym wiceministrem zostanie poseł Teresa Wargodzka. Ma ona wspierać ministra w pracach związanych ze szkolnictwem zawodowym. Nowa szefowa MEN oświadczyła, że w pierwszej kolejności będzie chciała się spotkać z Karoliną i Tomaszowem Elbanowskimi, którzy od lat walczyli o powstrzymanie reformy obniżającej wiek szkolny.
Andrzej Adamczyk przejął Ministerstwo Infrastruktury. Na nowego szefa resortu w siedzibie przy ulicy Wspólnej urzędnicy czekali z kwiatami. Następnie Andrzej Adamczyk udał się na spotkanie z odchodzącą minister Marią Wasiak.
Andrzej Adamczyk przez wiele lat zajmował się sprawami transportu w sejmowej komisji infrastruktury, której był wiceprzewodniczącym. W publicznych zapowiedziach deklarował poparcie dla budowy kolei dużych prędkości. Zapowiadał również zmiany w uchwalonym jeszcze przez rząd Ewy Kopacz programie budowy dróg krajowych.
Pozostali ministrowie, którzy rozpoczęli dziś urzędowanie, to: minister spraw wewnętrznych – Mariusz Błaszczak, minister – koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej – Elżbieta Rafalska, minister energetyki – Krzysztof Tchórzewski, cyfryzacji- Anna Streżyńska, skarbu- Dawid Jackiewicz, rolnictwa- Krzysztof Jurgiel. Szefem nowego resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej został Marek Gróbarczyk. Ministrem ds. europejskich w Kancelarii Premiera został Konrad Szymański, a szefową Kancelarii Premiera w randze ministra – Beata Kempa.
Jako minister zdrowia przysięgę złożył Konstanty Radziwiłł. Według ustaleń IAR nowy szef resortu zdrowia będzie miał czterech zastępców. Z naszych informacji wynika, że będą to: Jarosław Pinkas (będzie odpowiedzialny m.in. za naukę i ratownictwo medyczne), Krzysztof Łanda (będzie odpowiadał za politykę lekową), Katarzyna Głowala będzie odpowiedzialna za finanse oraz Piotr Gryza – za informatyzację.
Członkiem Rady Ministrów jest również wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów i ministrem w Kancelarii Premiera został Henryk Kowalczyk. Rzecznikiem rządu i szefem gabinetu politycznego premiera została Elżbieta Witek.