Dziś przypada Światowy Dzień Cukrzycy. W Polsce coraz więcej osób zapada na tę chorobę. Pięć lat temu cierpiało na nią około 2 mln osób, podczas gdy obecnie to już około 3 mln Polaków. Natomiast kolejny milion osób nawet nie wie, że jest cukrzykiem. Wynika to z tego, że choroba w początkowej fazie nie daje żadnych oznak, dlatego pacjenci zazwyczaj zgłaszają się do lekarza w stadium zaawansowanym choroby – informuje diabetolog, dr Grażyna Majcher – Witczak. Jak dodaje, cukrzyca najczęściej wykrywana jest przypadkowo, np. przy okazji badań okresowych.
Na zachorowanie na cukrzycę najbardziej narażone są osoby otyłe, z nadwagą, nadciśnieniem tętniczym, lub u których w rodzinie występuje ta choroba. Te osoby powinny przynajmniej raz w roku udać się na badania profilaktyczne. Jak dodaje Grażyna Majcher – Witczak, typowymi objawami cukrzycy są m.in. wzmożone pragnienie, zasychanie w ustach, uczucie senności po posiłkach i ogólnego osłabienia, powtarzające się stany zapalne skóry, czy trudno gojące się rany.
Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę należy spożywać pełnoziarniste pieczywo, chude produkty, np. mleko oraz warzywa. Natomiast ograniczyć należy spożywanie produktów mącznych oraz owoców, ponieważ zawierają one dużą dawkę cukrów i kalorii.
Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do wielu groźnych powikłań, m.in. zawału serca, udaru mózgu, amputacji kończyn, niewydolności nerek, czy utraty wzroku. Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest od 1991 roku.