Największym zagrożeniem dla współczesnego patriotyzmu jest obojętność. Polacy potrafią się zjednoczyć wobec zagrożenia, natomiast w czasie pokoju brakuje im chęci współpracy.
Jak stwierdził Henryk Milcarz z SLD – dziś patriotyzm oznacza codzienną sumienną pracę w przestrzeni społecznej i gospodarczej. Odpowiedzialność za wspólnego dobro czy np. udział w wyborach. Wiele osób z różnych powodów nie chce się angażować ani w życie lokalnej społeczności, regionu czy kraju.
Zmiana tej postawy to wielkie wyzwanie dla osób wychowujących młode pokolenie.
Poseł Artur Gierada z PO – zwrócił uwagę że współczesny patriotyzm to odpowiedź na pytanie co mogę samemu zrobić dla innych. To także kluczowa rzecz w wychowaniu człowieka i budowaniu tożsamości narodowej. Takiej postawy powinniśmy się uczyć również przez udział w uroczystościach np. Święta Niepodległości i przekazywać te wartości kolejnym pokoleniom.
Podobnie uważa senator Jacek Włosowicz z Solidarnej Polska. Jak powiedział w studiu politycznym Radia Kielce – patriotyzm to postawa otwartości dla drugiego człowiek. Na jego potrzeby. To otwartość i chęć pracy na rzecz lokalnej społeczności i Ojczyzny.