Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, obok ośrodka krakowskiego, jest jedyną placówką w Polsce, w której systematycznie wykonywane są zabiegi leczenia udarów mózgu metodą trombektomii. Polega ona na mechanicznym usunięciu skrzepu.
Jak informuje Agnieszka Słowik z Kliniki Neurologii w Krakowie, zabiegi te wykonuje się u chorych, u których po podaniu leku nie doszło do poprawy neurologicznej lub którzy trafili do szpitala po upływie 4 godzin od udaru.
Jak dodaje to zabieg, który daje większą szansę na wyleczenie pacjentom, którzy do szpitala trafiają po sześciu, a nawet ośmiu godzinach od wystąpienia udaru mózgu.
Zabieg trombektomii polega na wprowadzeniu do tętnicy mózgowej specjalnego metalowego koszyka, dzięki któremu wyciągana jest skrzeplina. Zabieg trwa około 30 – 40 minut, wyjaśnia zastępca ordynatora w Centrum Neurologii Edyta Brelak.
W ciągu roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach lekarze wykonali 19 zabiegów mechanicznego usunięciu skrzepu.W Polsce każdego roku rejestruje się około 70 tysięcy udarów mózgu. Z tego powodu umiera co czwarty pacjent. Wielu chorych nie odzyskuje sprawności. W przypadku leczenia udarów liczy się każda minuta. Chory powinien jak najszybciej trafić do szpitala.
Specjaliści szacują, że zachorowalność na udary mózgu w Polsce, także w naszym województwie, będzie nadal wzrastać. Ma na to wpływ starzenie się społeczeństwa i postęp medycyny.