Zbigniew Ziobro będzie ministrem sprawiedliwości w rządzie Beaty Szydło. Z wykształcenia prawnik, w latach 2000-2001 był doradcą ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego oraz wiceministrem w jego resorcie. Później pełnił funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządach: Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego. Przez kilka lat był także wiceprezesem PiS. Ma 45 lat.
Eurodeputowany w latach 2009-2014. Poseł na Sejm kilku kadencji.
Współzałożyciel i prezes Solidarnej Polski, dawniej był jednym z liderów i współtwórców Prawa i Sprawiedliwości. Po wykluczeniu z PiS w 2011 roku, wraz z grupą kilkunastu posłów – tzw. „ziobrystów”, utworzył najpierw klub parlamentarny, a potem – ugrupowanie Solidarna Polska. W 2014 roku jego partia nawiązała współpracę z Polską Razem, tworząc klub Sprawiedliwa Polska. W tegorocznych wyborach parlamentarnych uzyskał mandat z ramienia PiS, pod szyldem którego szła szeroka prawica.
Stał się znany szerszej opinii publicznej, jako członek sejmowej komisji śledczej badającej „Aferę Rywina”. W 2004 roku Sejm uznał przygotowany przez niego raport, w którym wskazał „grupę trzymającą władzę”, jako winną nieprawidłowości przy nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Później było o nim głośno, gdy kierując resortem sprawiedliwości, informował na konferencji prasowej w 2007 roku o zatrzymaniu kardiochirurga Mirosława G. Powiedział wtedy: „już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie”.
Urodził się 18 sierpnia 1970 roku. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był doradcą ministra spraw wewnętrznych i administracji Marka Biernackiego. Jest autorem projektu nowelizacji Kodeksu Karnego.