„Dziedzictwo kulturowe Bodzentyna” to tytuł konferencji zorganizowanej z okazji 660 rocznicy lokacji miasta i odzyskania praw miejskich w 1994 roku. W trakcie spotkania poruszono przede wszystkim temat badań archeologicznych prowadzonych na tym terenie od kilkudziesięciu lat. Potwierdzają one wagę Bodzentyna jako ośrodka administracyjnego, a obecnie jako ważnego ośrodka turystycznego w Górach Świętokrzyskich.
Doktor Cezary Jastrzębski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach podkreśla, że Bodzentyn przez całe wieki był jednym z głównych ośrodków dóbr Biskupów Krakowskich. Wcześniej był to Tarczek, później doszła Iłża, a następnie Kielce, które z czasem spowodowały odsunięcie Bodzentyna nieco w cień. Jednak zachowane zabytki i układ urbanistyczny świadczą, że przez całe stulecia było to niezwykle ważne miasto i dzisiaj możemy się cieszyć, że te elementy przeszłości możemy wykorzystywać obecnie. Opierając się na bogatym dziedzictwie kulturowym Bodzentyna można rozwijać nie tylko turystkę, ale również edukację. Można myśleć, w jaki sposób służyć swojej najbliższej Ojczyźnie nie zapominając o bogatej przeszłości.
Burmistrz Bodzentyna Dariusz Skiba poinformował, że gmina podjęła już działania, aby zabytki miasta stały się jeszcze bardziej atrakcyjne dla turystów. Udało się przejąć od starostwa kieleckiego wzgórze zamkowe wraz z ruinami zamku i dawnym Pałacem Biskupów. Teraz będzie możliwość aplikowania o środki unijne, aby uatrakcyjnić najciekawsze miejsca w mieście.
W tym roku przy zamku zostaną przeprowadzone badania georadarowe, które pozwolą sprawdzić, co znajduje się na głębokości kilkunastu metrów. Wówczas okaże się, czy pod zamkiem istniały np. jakieś korytarze.