Około 25 osób zatrudnionych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, może stracić pracę. Wczoraj na przymusowe urlopy odesłano 5 pracownic laboratorium dawnego szpitala dziecięcego, który 30 października wszedł w struktury placówki na Czarnowie.
Dyrektor Andrzej Domański nie ukrywa, że jest to początek procesu optymalizacji zatrudnienia.
W lipcu, na antenie Radia Kielce, dyrektor Andrzej Domański deklarował, że wszyscy pracownicy szpitala dziecięcego będą zatrudnieni przez rok. Teraz wycofuje się z tych słów i twierdzi, że żadne przepisy nie gwarantują pracy przez rok.
Odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu województwa- Kazimierz Kotowski nie udziela komentarza w tej sprawie, zasłaniając się tym, że – jak twierdzi – od momentu ogłoszenia wyników wyborów parlamentarnych, nie zasiada już w zarządzie województwa.
Tekst oświadczenia:
Realizując uchwałę Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, z lipca bieżącego roku, w sprawie połączenia Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Kielcach, dyrekcja WSzZ, jest zobowiązana do przeprowadzenia wewnętrznego procesu optymalizacji zatrudnienia, tak by dostosować strukturę placówki do istniejących potrzeb.
Będzie to proces trudny i złożony. Żadne decyzje osobowe nie będą podjęte pochopnie. Optymalizacja zostanie przeprowadzona zgodnie z przyjętymi standardami i obowiązującym prawem, w tym ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Ze wstępnych analiz wynika, że aktualnie odejść powinno około 25 osób, głównie pracowników administracji, dla których nie ma zadań w obecnej strukturze szpitala. Stanowi to niewiele ponad 1 procent pracowników WSzZ. To sytuacja bardzo trudna i mało komfortowa dla dyrekcji jak i całej placówki, jednak optymalizacja zatrudnienia jest konieczna m.in.: ze względu na wiele niewiadomych związanych z dalszym finansowaniem służby zdrowia. Względami ekonomicznymi podyktowane były również decyzje dyrekcji o skierowaniu kilkorga pracowników na urlopy. Planowane jest, że podobne postanowienia, w sprawie wykorzystania urlopów, otrzyma kolejne kilkanaście osób.
By stworzyć pracownikom warunki umożliwiające podjęcie samodzielnej decyzji o kontynuowaniu kariery zawodowej poza Szpitalem Zespolonym, dyrekcja, w porozumieniu z Zarządem Województwa, zamierza uruchomić Program Dobrowolnych Odejść. W ramach PDO, szpital zaproponuje pracownikom dodatkowe świadczenia finansowe. Te w całości pokryją wszystkie należności wobec danej osoby, przewidziane przez obowiązujące przepisy.
Program Dobrowolnych Odejść da Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu szansę na zmiany organizacyjne, a jednocześnie pomoże w dostosowaniu zatrudnienia do realnych możliwości finansowych, a w przypadku odchodzących osób, zabezpieczy ich sytuację bytową w pierwszych miesiącach po rozwiązaniu umowy.
2015-11-02
Dyrekcja Szpitala