Na kieleckich cmentarzach trwa kwesta. Od początku, czyli od 23 lat, cel zbiórki pieniędzy jest niezmienny. Za datki wrzucone do puszek przeprowadzona zostanie renowacja zabytkowych nagrobków.
Jak podkreśla przewodniczący Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego Stanisław Szrek, dzięki pieniądzom zebranym podczas kwest, udało się odrestaurować około 330 zabytkowych nagrobków. W tym roku renowacji zostało poddanych kolejnych kilkanaście.
Kwesta na renowację zabytkowych nagrobków trwa również na cmentarzach w Sandomierzu. Organizuje ją Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego. Wśród wolontariuszy jest głównie młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami.
Niektóre osoby podkreślają, że w tym roku po raz pierwszy przekazują pieniądze na ten cel. Jeden z mieszkańców Sandomierza powiedział nam, że wrzucił pieniądze do puszki ponieważ ruszyło go sumienie. Nigdy wcześniej nie wspierał tej akcji, ale po rozmowie z wolontariuszkami z Zespołu Szkół Ekonomicznych zrozumiał, że warto zmienić swoje podejście do kwesty. Inni sandomierzanie podkreślają, że warto wspierać Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego ponieważ widoczne są efekty prac.
Podczas ponad 20 letniej pracy Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego odnowiono około 100 zabytków cmentarnych na tej nekropolii, a także kilka na cmentarzu św. Pawła. W tym roku za pieniądze z poprzedniej kwesty, przy udziale sponsorów i dotacji z urzędu miasta odrestaurowano 4 zabytkowe obiekty na cmentarzu katedralnym.
Natomiast na cmentarzu komunalnym w podkieleckiej Cedzynie wolontariusze będą zbierać pieniądze na zakup wyposażenia do stacjonarnego hospicjum na kieleckim osiedlu Czarnów.