O zmianach potrzebnych szkolnictwu zawodowemu rozmawiali dziś w Kielcach naukowcy, dyrektorzy szkół i przedsiębiorcy. W Uniwersytecie Jana Kochanowskiego odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona nowemu wymiarowi społecznemu szkolnictwa zawodowego. Jak mówi Jerzy Wątroba, prezes Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, zmiany w systemie kształcenia są konieczne.
W przyszłości należałoby patrzeć na szkolnictwo zawodowe jako przygotowujące teraz do wykonywania pracy dopiero za jakiś czas. Dlatego trzeba znaleźć odpowiednie metody uczenia. Potrzebne jest też pogodzenie szkolnictwa publicznego i niepublicznego. Konieczna jest współpraca, a nie konkurencja, tak jak jest to dzisiaj – uważa Jerzy Wątroba.
Wśród poruszanych podczas konferencji problemów znalazły się m.in. zbyt wolne reagowanie szkół na zmiany rynku pracy. Według profesor Wandy Dróżki z Instytutu Pedagogiki i Psychologii UJK, potrzebne jest także przekonanie uczniów i rodziców, że szkoła zawodowa nie jest gorszym wyborem od szkół ogólnokształcących.
Przez ostatnie 25 lat był nacisk na szkolnictwo ogólnokształcące i na szkolnictwo wyższe. Tymczasem w gospodarce opartej na wiedzy, w gospodarce, która wymaga nowoczesnych technologii potrzeba jest ludzi potrafiących obsługiwać te technologie – twierdzi profesor Dóżka.
Oprócz naukowców z Polski, w konferencji wzięli też udział badacze z Uniwersytetu im. Jurija Fedkowicza w Czerniowicach na Ukrainie.