Frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniosła prawdopodobnie ponad 50 proc.; są to dane nieoficjalne na godzinę 21 – powiedział dziennikarzom wiceszef PKW Sylwester Marciniak w niedzielę po zamknięciu lokali wyborczych.
– Frekwencja wstępnie, tak nieoficjalnie wynika, jest wyższa niż w roku 2007. Przekroczyła prawdopodobnie 50 proc.” – powiedział Marciniak.
Według sondażu Ipsos dla TVP1, TVN24 i PolsatNews frekwencja wyniosła 51,6 proc.
26.10.2015 00:51
Zjednoczona Lewica prawdopodobnie poza Sejmem. Leszek Miller jest rozczarowany, Dariusz Joński mówi o rozliczeniach, jedynie liderka ruchu Barbara Nowacka mówi, że z wynikami jeszcze wszystko się może zdarzyć.
Były premier Leszek Miller nie ukrywał rozczarowania. Szef SLD liczył, że mimo 8-procentowego progu dla koalicji, lewica znajdzie się w Sejmie. Tymczasem według sondażu exit poll Ipsos dla TVP, Zjednoczoną Lewicę poparło 6,6 procent głosujących. Miller mówi, że miał nadzieję na znacznie więcej. Zapewnia jednak, że ten projekt ma sens. Trzeba się natomiast zastanowić czemu nie przyniósł spodziewanego rezultatu – mówił.
Trzeba dokładnie przeanalizować te porażkę – mówi rzecznik SLD Dariusz Joński i deklaruje, że pierwsze rozliczenia możliwe są nawet w rozpoczynającym się dziś tygodniu. Wśród przyczyn porażki Joński wymienił późny wybór szefowej ruchu, Barbary Nowackiej. Dokonano go dopiero trzy tygodnie temu. Po przegranych wyborach wielu ludzi przestanie mieć swoich przedstawicieli w Sejmie – mówił rzecznik Sojuszu. Między innymi emeryci, renciści i przedsiębiorcy.
Tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników Barbara Nowacka przekonywała, że lewica zrobiła wszystko co w jej mocy. Apelowała jednak o zachowanie spokoju i optymizmu, bo wszystkie głosy nie są jeszcze przeliczone. Zapewniła, że Zjednoczona Lewica miała sens. „To nie był projekt na wybory, to jest projekt na lata. I będziemy razem” – mówiła. Nowacka obiecała, że lewica nadal będzie dbała o wolności i prawa człowieka., „jeśli nie w Sejmie, to pod Sejmem”.
25.10.2015 00:30
Jan Cedzyński, kandydat Zjednoczonej Lewicy powiedział na antenie Radia Kielce, że lewicę czekają zmiany. – Nie ma co ukrywać, jeżeli chcemy, żeby ludzie nam ponownie zaufali muszą być zmiany od góry do dołu. Mówię to z pełną odpowiedzialnością.
Ten model się nie sprawdził, choć ja sam bardzo ciężko pracowałem na najlepszy wynik – podkreślił. Głosy Zjednoczonej Lewicy w znacznej części odebrała Partia Razem – oceniają komentatorzy. – Zgłaszają się do nas ludzie z całego regionu. Od dwóch godzin uśmiech nie schodzi mi z twarzy, bo widzimy wielki potencjał i potrzebę budowę prawdziwej formacji lewicowej. Jesteśmy liczącą się partią na scenie politycznej i będziemy robić wszystko by rozwijać struktury. Będziemy organizować spotkania, rozmawiać z ludźmi. To przynosi efekty – mówiła w radiowym studiu Paulina Borek, liderka Partii Razem.
26.10.2015 00:25
To dobry wynik, tak ponad 7-mio procentowe poparcie ocenia Adam Cyrański, lider listy Nowoczesnej w województwie świętokrzyskim. Jak mówił, pokazuje to, że wyborcy doceniają konkretne i realne propozycje reform.
O ile w kraju ponad 7 procentowy wynik Nowoczesnej jest bardzo dobrze odbierany przez kandydatów, tak wstępne wyniki głosowania z województwa świętokrzyskiego, gdzie Nowoczesna zdobyła niecałe 5 procent optymizmem nie napawają. Adam Cyrański przyznał, że nie wie czy z naszego regionu w Sejmie znajdzie się choć jedna osoba z listy Nowoczesnej. Większym optymistą zarówno jeśli chodzi o wyniki krajowe, jak i wojewódzkie jest Marcin Agatowski, który na liście Nowoczesnej zajmował miejsce 5.
Adam Cyrański wykluczył też możliwość wielkiej antypisowskiej koalicji w Sejmie. Jak powiedział, Nowoczesna szuka partnerów, którzy używają argumentów, a nie populistycznych haseł.
26.10.2015 00:06
Minister Spraw Zagranicznych i numer jeden na liście świętokrzyskiej Platformy Grzegorz Schetyna powiedział że osiągnięty wynik wymaga spokojnej analizy.
„Na pewno trzeba będzie wyciągnąć wnioski” – mówił komentując wskazania telewizyjnych sondaży.
25.10.2015 23:48
39,1% głosów i 242 mandaty to wynik, który wzbudził wielką radość w świętokrzyskim sztabie Prawa i Sprawiedliwości. W trakcie wieczoru wyborczego zebrało się tam kilkadziesiąt osób. Wśród nich byli Maria Zuba, Krzysztof Słoń i lider świętokrzyskich struktur PiS Krzysztof Lipiec. Parlamentarzyści mijającej kadencji z euforią powitali pierwsze sondażowe wyniki.
Krzysztof Lipiec komentując wyniki przyznał, że odpowiadają one nadziejom Prawa i Sprawiedliwości na samodzielne rządy. 242 mandaty zapewniłyby taką możliwość. Lider świętokrzyskich struktur PiS odwołał się do przemówienia Jarosława Kaczyńskiego. Podkreślił, że PiS jest otwarte na współpracę w parlamencie z innymi ugrupowaniami, które „chcą dokonywać dobrych zmian dla Polski”. Według niego, przy takim podziale mandatów jest duża szansa, że program wyborczy PiS zostanie wdrożony.
Z wyborczego wyniku Prawa i Sprawiedliwości i możliwości samodzielnego rządzenia cieszy się też senator mijającej kadencji Krzysztof Słoń. Według niego, tylko takie rządy Prawa i Sprawiedliwości zapewnią oczekiwane zmiany. Krzysztof Słoń uważa, że działacze PiS muszą jak najszybciej zabrać się do pracy, której oczekują od nich Polacy. Kandydat PiS na senatora zaapelował też o współpracę i zaufanie do wyborców, którzy głosowali na inne komitety. Podkreślił, że tylko wspólnymi siłami można dokonać zmian dobrych dla wszystkich Polaków. Krzysztof Słoń jest też zadowolony z wyniku PiS w województwie świętokrzyskim. Ma nadzieję, że będzie to jeden z najlepszych wyników w kraju.
W siedzibie Prawa i Sprawiedliwości trwa praca tzw. Korpusu Ochrony Wyborów. Przez całą noc grupa osób czeka na wyniki, które tuż po zliczeniu głosów w komisjach obwodowych, przesyłają mężowie zaufania. W Korpus Ochrony Wyborów w regionie świętokrzyskim zaangażowało się około 2-óch tysięcy osób.
25.10.2015 23:23
6,6%, to sondażowy wynik Zjednoczonej Lewicy. Jeżeli się potwierdzi, to po raz pierwszy w Sejmie nie będzie lewego skrzydła politycznego. Kandydujący na posła Henryk Milcarz mówi, że należy uszanować wolę wyborców, ale lewica popełniła wiele błędów, nie wyciągając wniosków z kilku poprzednich przegranych wyborów.
„Trudno spodziewać się, że nagle stanie się cud. Mogę mieć tylko nadzieję, że końcowe wyniki okażą się dla nas łaskawsze i lewica do parlamentu wejdzie”- stwierdził.
Rzecznik prasowy świętokrzyskiego SLD- Paweł Ramiączek przyznaje, że wstępne wyniki sondażowe pokazują, iż trzeba będzie zmienić formułę lewicy. Jego zdaniem, to początek dyskusji nad założeniami programowymi na najbliższe lata.
Przewodnicząca rady miejskiej SLD w Kielcach Joanna Grzela uważa, że jeżeli wstępne wyniki sondażowe się potwierdzą, wówczas polskiej lewicy może grozić polityczna śmierć. „Aby do tego nie dopuścić musimy pracować organizacyjnie, rozmawiać ze wszystkim członkami na każdym szczeblu. Jeżeli tego zabraknie, być może trzeba będzie zgasić światło”, stwierdziła Joanna Grzela.
Według wstępnych, sondażowych wyników do Sejmu weszły Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, PSL, Kukiz 15 i Nowoczesna.
25.10.2015 23:17
Wiceminister obrony Beata Oczkowicz spodziewała się nieco lepszego wyniku PSL-u w wyborach. Przed ogłoszeniem pierwszych danych mówiła o rezultacie na poziomie 7-8 proc. Po ogłoszeniu wyników Beata Oczkowicz przyznała, że oczekiwania były nieco wyższe, ale jest przekonana, że ostateczny wynik będzie lepszy.
Jej zdaniem wynik powinien wzrosnąć o 1,5-2 pkt. Pytana o to kto z województwa świętokrzyskiego zostanie posłem PSL-u Beata Oczkowicz odpowiedziała, że o mandatach będzie rozmawiała dopiero po ogłoszeniu ostatecznych wyników wyborów.
O tym, że wynik ludowców w kraju i województwie świętokrzyskim będzie lepszy przekonany jest także kandydujący do senatu Grzegorz Gałuszka. On również nie chce na razie rozmawiać na temat przedstawicieli PSL-u w Sejmie. Jego zdaniem dwa mandaty wydają się pewne, a możliwy jest również trzeci.
Z powodu choroby w świętokrzyskim sztabie PSL zabrakło Kazimierza Kotowskiego. Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego ubiega się o mandat posła.
25.10.2015 23:10
Oklaskami i okrzykami radości przyjęto pierwsze sondażowe wyniki wyborów w kieleckim sztabie komitetu Kukiz ’15. Jedynka na liście ugrupowania Piotr Liroy Marzec mówił, że obywatele wchodzą na Wiejską.
– Teraz czas na zmiany, od jutra zaczynamy na to pracować – powiedział muzyk. Dodał, że jest przekonany, iż poparcie dla jego ugrupowania będzie stopniowo rosło. – Niczego nie robi się w jedną noc. To w głównej mierze zależy, od tego w jaki sposób zaczniemy działać i pracować w Sejmie – dodał.
Według wyników sondażowych, komitet Kukiz ’15 zyskał 9% poparcie i w najbliższej kadencji będzie reprezentowany przez 44 posłów. W Świętokrzyskiem głosowało na niego 9,9 procent wyborców.
25.10.2015 22.29
Według sondażu IPSOS, w regionie świętokrzyskim wybory parlamentarne, podobnie jak w całym kraju wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42,9 procent głosów. Platformę Obywatelską poparło 15,8 procent wyborców, PSL uzyskał 12,1 procent, Kukiz15 – 9,9 procent głosów.
Na Zjednoczoną Lewicę głosowało 6,4 procent świętokrzyskich wyborców, a partię KORWIN- 4,6 procent. Nowoczesna uzyskała 4,1 procent poparcia, Partia Razem – 3,1 procent, a pozostałe komitety – 1,1 procent.
25.10.2015 22.02
W świętokrzyskim sztabie Prawa i Sprawiedliwości trwa prawdziwa euforia. Wynik wyborów wzbudził ogromną radość, ale jeszcze większy entuzjazm wywołał podział mandatów.
Lider PiS w regionie Krzysztof Lipiec w rozmowie z Radiem Kielce jeszcze przed 21.00 powiedział, że liczy nie tylko na zwycięstwo partii, ale i na możliwość samodzielnego rządzenia. Miał również nadzieję, że PiS w regionie uzyska 13 z 19 mandatów, które są do obsadzenia.
25.10.2015 22.00
– Nie było woli i determinacji zwycięstwa – przyznał na naszej antenie Henryk Milcarz z SLD. Podkreślił, że na wynik lewicy miało wpływ zaangażowanie w wybory Partii Razem, która według badań sondażowych osiągnęła 3,9 proc. poparcia wyborców.
– Myślę, że nasza nieobecność w Sejmie nie oznacza śmierci ugrupowania, trzeba wyciągnąć wnioski, dokonać zmian, choć ja jestem optymistą i wciąż liczę, że może na samym końcu ten wynik będzie lepszy i przekroczymy próg – dodał. (JG)
25.10.2015 21.58
Dzisiaj 25 października mamy do czynienia z narodzinami nowego ruchu społecznego, który wkrótce zmieni konstytucję i przywróci państwo obywatelom – powiedział Paweł Kukiz podczas wieczoru wyborczego.
Kukiz zapowiedział też, że natychmiast po wyborach jego ruch zacznie tworzyć struktury i organizować obywateli. „Gwarantuję wam, że najpóźniej w ciągu dwóch lat system padnie”- podkreślił Kukiz.
„My z naszą energią, bez pieniędzy i struktur, jedynie idąc za głosem sumienia zrobiliśmy rzecz niesamowitą” – ocenił Kukiz.
25.10.2015 21.45
– Byliśmy, jesteśmy i zawsze będziemy w parlamencie. Ugrupowanie, które zawsze stoi na straży konstytucji, dobrego prawa i ludzkich spraw.
Demokracja ma swoje prawa i bardzo pozytywnym elementem jest wysoka frekwencja – podkreślał lider ludowców Janusz Piechociński. (JG)
25.10.2015 21.31
– Kilkaset tysięcy osób nam zaufało, to sukces Polski optymistycznej, to sukces Polski, która chce iść do przodu. Zbudowaliśmy silną drużynę, która może zmienić Polskę. Będziemy pracować w parlamencie z tymi, którzy będą rozsądni, którzy będą mądrzy i którzy będą chcieli mądrze współpracować.
Warunki to wolność gospodarcza, niskie i proste podatki, proeuropejski kurs, co może być bardzo ważne w kontekście wyników tych wyborów oraz tolerancja światopoglądowa. Zgodnie z naszym hasłem będziemy zmieniać Polskę na taką, którą się kocha ale też taką, w której chce się żyć – podkreślał podczas wieczoru wyborczego Ryszard Petru, lider Nowoczesnej, która według badań sondażowych osiągnęła 7,1 proc. głosów wyborców. (JG)
25.10.2015 21.30
To jest klęska Zjednoczonej Lewicy, która nie wchodzi do Sejmu i wielki sukces Kukiza’15 oraz Nowoczesnej, które osiągnęły dobre wyniki. PSL – myślę jest jeszcze nieco nieoszacowany i ten wynik będzie ostatecznie nieco lepszy.
Platforma ponosi konsekwencje ośmiu lat rządów i to nie były złe lata. Myślę, że z perspektywy czasu będziemy ten czas oceniać bardzo dobrze, ale PO miała problemy z tożsamością, popełniała też kardynalne błędy w kampanii wyborczej – komentował podczas Wieczoru Wyborczego w Radiu Kielce profesor Włodzimierz Batóg z UJK.
25.10.2015 21.29
W świętokrzyskim sztabie PSL emocji nie było zbyt wiele. Zgodnie wszyscy stwierdzili, ze spodziewali się takiego wyniku ugrupowania w wyborach, przyznali też, że liczyli na nieco więcej.
25.10.2015 21.22
Zwyciężyliśmy, bo byliśmy konsekwentni. Pracowaliśmy ciężko, ale bez tych wspaniałych Polek i Polaków nie byłoby to możliwe. To oni powiedzieli nam czego oczekują i to oni powiedzieli co jest dla nich najważniejsze. A potem oddali na nas głosy. Dziękujemy, że nam zaufaliście.
Zwycięstwo nie byłoby możliwe gdyby nie prezes Jarosław Kaczyński – mówiła podczas wieczoru wyborczego Beata Szydło, kandydatka PiS na premiera. (JG)
25.10.2015 21.16
Wyciągamy rękę do tych wszystkich, którzy chcą dobrej zmiany. Przed nami wielkie zadania i wielkie wyzwania. Chcę podkreślić – prawo będzie egzekwowane, ale żadnej nienawiści, żadnego odwetu nie będzie.
Wprowadzimy pakiet demokratyczny. Musimy pokazać, że polskie życie publiczne może wyglądać zupełnie inaczej. Teraz jest czas pracy merytorycznej, ale przede wszystkim musimy pamiętać o skromności, która nas wszystkich obowiązuje. (JG)
25.10.2015 21.14
Jarosław Kaczyński, którego partia wygrała wybory parlamentarne przywołał w pierwszych słowach swojego brata Lecha Kaczyńskiego. – Prezydent Lech Kaczyński potrafił wygrywać, mimo wielu trudności i zmasowanego ataku mediów. My też dziś wygrywamy. Mogę powiedzieć dziś tak jak kiedyś on powiedział: Melduję wykonanie zadania.
Później na scenie wręczył kwiaty Marcie Kaczyńskiej, córce pary prezydenckiej. Później dziękował Beacie Szydło oraz najbliższym współpracownikom. (JG)
25.10.2015 21.12
– Dziękuję przede wszystkim Wam Polakom za to, że poszliście do wyborów.
Te osiem lat rządów Platformy Obywatelskiej to nie były lata stracone – powiedziała premier polskiego rządu.
25.10.2015 21.05
W Kielcach zagłosować można było w 95 lokalach wyborczych, w tym 11 – tzw. obwodach odrębnych, czyli szpitalach, zakładach pomocy społecznej i areszcie śledczym. Kielczanie z którymi rozmawialiśmy podkreślali, że decyzję podejmują świadomie i regularnie biorą udział w wyborach.
– Jestem świadomą obywatelką, dlatego nie wyobrażam sobie, że nie wzięłabym udziału w głosowaniu – mówiła kobieta głosująca w Komisji Obwodowej numer 38.
Inna z kielczanek, głosująca w tej samej komisji podkreślała, że zawsze głosuje na osoby, które ceni, dlatego postawiła krzyżyk przy nazwisku kandydata Prawa i Sprawiedliwości.
Dobra znajomość kandydatów, ich życiorysów i osiągnięć kierowała także starszym mężczyzną, który w rozmowie z Radiem Kielce przyznał, ze oddał swój głos na Zlednoczona Lewicę.
W stolicy regionu uprawnionych do głosowania było 159 tysięcy 627 osób.
Sandomierzanie, którzy w tych wyborach głosowali na Prawo i Sprawiedliwość mówili, że zrobili tak ponieważ chcą zmian.
Emeryt, który głosował na Zjednoczoną Lewicę powiedział, że zrobił tak z powodu swoich przekonań.
Z kolei młody człowiek, popierający komitet Kukiz 15 stwierdził, że liczy na dobre zmiany, szczególnie jeżeli chodzi o pracę dla młodych ludzi.
25.10.2015 21.00
Wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Uzyskało 39,12 procent poparcia. Tak wynika z badań exit polls, przeprowadzonych przez Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Platforma Obywatelska otrzymała 23,4%, Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz’15 – 9,04%, Nowoczesna Ryszarda Petru – 7,12%, KORWIN – 4,9%, Zjednoczona Lewica – 6,6%, Polskie Stronnictwo Ludowe – 5,2%, Partia Razem – 3,9%.
Oznacza to, że do Sejmu wejdzie pięć partii: PiS uzyska 242 mandaty, PO- 133, Kukiz’15- 44, Nowoczesna – 22, a PSL – 18.