Gmina Nowa Słupia wzbogaciła się o cztery nowe gospodarstwa tematyczne. To najnowszy kierunek w agroturystyce. Moda przyszła z Zachodu i cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Powstanie nowych gospodarstw było możliwe dzięki projektowi, realizowanemu przez Świętokrzyskie Towarzystwo Agroturystyki „Łysogóry”. Turystom, oprócz wypoczynku na wsi, oferowane są zajęcia związane z tradycjami kulturowymi.
Wędzenie i suszenie mięsa, pokaz łowienia raków oraz zabawa „co jest w kotle” – to propozycja zajęć tematycznych „Wyobraźnia smaku” w gospodarstwie „Pod Raczkiem”. Gospodarstwo „Przy Szlaku” oferuje z kolei „Ziołowy Przybornik”, czyli edukację na temat rosnących tu ziół. Legendy o powstaniu gołoborza i sabatu czarownic, wykonywanie akcesoriów czarownic oraz nauka tańców, to oferta „Czarownice z gracją” gospodarstwa „Gracja”. Zajęcia tematyczne „Hej wesele”, przybliżające dawne obrzędy weselne to propozycja „Wiśniowego Wzgórza” w Dębnie – mówi jego właścicielka Agnieszka Zięba.
Dzisiejszemu turyście nie wystarcza już wiejskie powietrze i widok z okna. Właściciele gospodarstw agroturystycznych muszą ciągle doskonalić swoją ofertę, aby wygrać z rosnącą konkurencją – uważa Andrzej Gąsior, wójt gminy Nowa Słupia. Jak powiedział – współczesny turysta chce czegoś więcej, niż tylko noclegu, chce poznać na przykład lokalne obyczaje i kulinaria.
Projekt „Gospodarstwa tematyczne – szansą na rozwój”, sfinansowany z funduszy szwajcarskich, obejmował szkolenia dla właścicieli gospodarstw agroturystycznych. Ponadto, w ramach projektu powstanie książka z legendami i obrzędami „Łysogórskie bajanie”. Przygotowywana jest również publikacja o obrzędach i legendach zebranych i spisanych przez nieżyjącego księdza Władysława Ślusarczyka.