Odbudowę polskiego przemysłu po wygranych wyborach zapowiada Zjednoczona Prawica. Jeden z jej liderów Jarosław Gowin mówił dziś w Kielcach, że przyszły prawicowy rząd przeznaczy na ten cel bilion złotych. Kandydat na ministra obrony narodowej w rządzie Beaty Szydło podkreślił, że jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki powinien być przemysł obronny.
Przypomniał, że w ciągu kilku najbliższych lat na modernizację wojska ma być wydane ponad 130 miliardów złotych. Jarosław Gowin stwierdził, że większość tych pieniędzy powinna trafić do polskich zakładów zbrojeniowych. Jak dodał – jedną z głównych idei Zjednoczonej Prawicy jest budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego 21 wieku. W przypadku przemysłu zbrojeniowego obejmowałby on obszar od południa województwa mazowieckiego z zakładami w Radomiu i Pionkach, poprzez Świętokrzyskie z zakładami Mesko w Skarżysku, następnie województwo lubelskie i podkarpackie z Doliną Lotniczą po Małopolskę i potencjał przemysłowy województwa śląskiego.
Jarosław Gowin wspierał dziś startującego do sejmu ze świętokrzyskiej listy PiS Michała Cieślaka. Jak powiedział – jest to kandydat Polski Razem na wiceministra rolnictwa. Michał Cieślak poinformował natomiast, że jednym z jego pomysłów jest budowa w okolicach Kielc lotniska towarowego, które mogłoby konkurować z lotniskiem we Frankfurcie Jak tłumaczył – służyłoby ono do sprzedaży i transportu dużych ilości polskiej żywności m.in. na rynki arabskie i azjatyckie. Poza tym mogłoby być wykorzystane do rozwoju Targów Kielce. Z kolei w przypadku zagrożenia mogłyby tutaj stacjonować wojska NATO – stwierdził Michał Cieślak. Jarosław Gowin powiedział, że nie ma sensu budować w regionie lotniska pasażerskiego, natomiast wart rozważenia jest projekt budowy lotniska o charakterze przemysłowym i obronnym.