Goście Studia Politycznego Radia Kielce oceniali siódmą kadencję Sejmu. W piątek posłowie spotkali się na ostatnim posiedzeniu.
Poseł Platformy Obywatelskiej Renata Janik podkreśliła, że największe emocje budziły sprawy ideologiczne, dotyczące na przykład in-vitro.
Poseł PiS Maria Zuba zwróciła uwagę, że brakowało dyskusji o ważnych sprawach gospodarczych. Jak mówi, nie udało się uszczelnić ustawy o podatku VAT czy zreformować ustawy o akcyzie.
Poseł ugrupowania Biało-Czerwoni Sławomir Kopciński mówiąc o sprawach ideologicznych, przypomniał o naciskach Kościoła na parlamentarzystów w spawie ustawy zakazującej aborcji czy likwidacji Funduszu Kościelnego.
Henryk Milcarz z SLD stwierdził, że dwie główne partie, czyli PO i PiS celowo skupiają się w swoich działaniach na sprawach ideologicznych i tym przyciągają uwagę ludzi.
Jacek Włosowicz z Solidarnej Polski uważa, że bardzo istotny jest sposób w jaki dyskutuje się o takich sprawach. Jak podkreśla, często dominują tu emocje, brakuje natomiast odniesienia do opinii specjalistów.
Poseł PSL Mirosław Pawlak przyznał, że sprawy ideologiczne mają duży wpływ na postawę posłów na przykład podczas głosowań.
Zdaniem politologów ostatnia kadencja niczym wyjątkowym się nie wyróżniła ale nie zabrakło w niej konfliktów i afer. Politycy koalicji rządowej skutecznie odkładali projekty ustaw stworzone przez opozycję czy projekty społeczne jak ten dotyczący sześciolatków w szkole czy wieku emerytalnego. Przypominają, że zarówno Sejmem jak i opinią publiczną wstrząsnęła afera podsłuchowa, która jednak miała konsekwencje przede wszystkim dla Platformy Obywatelskiej.
Sejm siódmej kadencji zebrał się na 102 posiedzeniach. Wniesiono 1300 projektów ustaw i 302 projekty uchwał. Posłowie uchwalili 753 ustawy i 281 uchwał. Podczas wszystkich posiedzeń posłowie wzięli udział w 6218 głosowaniach.