Przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych przekonywali świętokrzyskich samorządowców i przedsiębiorców, że giełda w Warszawie może być dobrym narzędziem do pozyskiwania kapitałów potrzebnych do realizowania nowych projektów inwestycyjnych.
Na warszawskim parkiecie obecnych jest 11 podmiotów z województwa świętokrzyskiego – 6 na głównym rynku, a 5 na platformie New Connect. Dla porównania – województwo mazowieckie ma ich 300.
Wiceprezes Giełdy Karol Półtorak poinformował, że w bardzo szybkim czasie mogłoby się na niej znaleźć dodatkowych 16 podmiotów z województwa świętokrzyskiego. W kolejnych latach ich liczba mogłaby wzrosnąć do kilkudziesięciu.
Karol Półtorak przekonywał również, że giełda może być korzystnym sposobem pozyskiwania kapitału inwestycyjnego dla samorządów. Do tej pory w Polsce pozyskano w ten sposób 84 miliardy złotych. Bardzo niewielka część tej kwoty trafiła do regionu świętokrzyskiego.
Kazimierz Kotowski, członek zarządu województwa, odnosząc się do tych informacji stwierdził, że istniała pewna obawa przed korzystaniem z takich instrumentów i chętniej sięgano po kredyty bankowe niż emitowano obligacje, czy wystawiano na sprzedaż akcje spółek komunalnych.
Wiceprezes Giełdy Papierów Wartościowych zapewniał zebranych na spotkaniu w Podzamczu Chęcińskim, że jednostki samorządu terytorialnego, które szukać będą kapitału na warszawskim parkiecie uzyskają pełne wsparcie jego instytucji.