Nie żyje Marcin Wrona, reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny, scenarzysta oraz producent. Twórca filmów: „Chrzest”, „Telefono”, „Człowiek magnes”. Członek Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Miał 42 lata.
W telewizji wyreżyserował wiele nagradzanych spektakli, między innymi „Kolekcję” według Harolda Pintera, a ostatnio „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej z Magdaleną Cielecką w roli głównej. Reżyserował też seriale, wśród nich: „Lekarze” i „Ratownicy”.
Zajmował się także reżyserią teatralną. W roku 2004 roku zrealizował spektakl „Uwięzieni” w Teatrze Rozmaitości w Warszawie, w roku 2013 musical „Chopin musi umrzeć” wystawiony w Warszawie i Londynie.
Marcin Wrona otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Ze swoim studenckim filmem „Człowiek magnes”, zrealizowanym w 2001 roku odwiedził około 100 międzynarodowych festiwali. Na wielu z nich film zdobył uznanie, między innymi zwyciężył na Tribeca Film Festiwal, organizowanym przez Roberta De Niro i Martina Scorsese w Nowym Jorku, w kategorii Najlepszy Film Studencki. Kolejny film, tym razem krótkometrażowy „Telefono” z 2004 roku, został doceniony przez samego Pedro Almodovara i dołączony do hiszpańskiego wydania kolekcji DVD tego reżysera. W 2007 roku Marcin Wrona za scenariusz „Mojej krwi” zdobył Grand Prix polskiej edycji konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill, a także zajął trzecie miejsce w międzynarodowym finale tego konkursu w Cannes.
Jeden z najważniejszych filmów Marcina Wrony, to „Chrzest”. Obraz zdobył wiele nagród, między innymi otrzymał Srebrne Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2010 oraz Grand Prix w Mons Love, a także Grand Prix OFF Plus Camera w Krakowie w 2011-tym i rok wcześniej nagrodę w Reykjaviku. Film ma dystrybucję kinową między innymi w USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii, na Węgrzech i w Hiszpanii.
Marcin Wrona urodził się 25 marca 1973 w Tarnowie. Był absolwentem filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a także reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Binger Film Institute w Amsterdamie. Od 2006 roku wykładał reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.