O medycznych zastosowaniach marihuany rozmawiano dziś w Kurozwękach podczas „Dni Konopi”. Substancja traktowana przez jednych jako niebezpieczny narkotyk, przez innych jest uważana za lekarstwo pomocne w leczeniu stwardnienia rozsianego, jaskry, raka czy AIDS.
Zdaniem profesora Jerzego Vetulani z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, marihuana stosowana w celach leczniczych nie uzależnia. Natomiast staje się nałogiem gdy stosuje się ją w celach rozrywkowych.
Z kolei Jakub Gajewski ze Stowarzyszenia „Wolne konopie” uważa, że w Polsce nadal słowo marihuana kojarzy się wyłącznie z silnie uzależniającym narkotykiem. Jego zdaniem spowodowane jest demonizowaniem pojęcia konopi i ich właściwości.
Wielu lekarzy podchodzi jednak sceptycznie do leczenia przy pomocy marihuany. Ich zdanie podzielają naukowcy, którzy odkryli, że palenie tej substancji może powodować schizofrenię.
Marihuana z celach medycznych jest dopuszczona w Austrii, Czechach, Finlandii, Izraelu, Holandii, Portugalii i Hiszpanii oraz w 23 stanach USA.