Laryngolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach apelują do pacjentów i innych lekarzy, by nie traktowali ich oddziału jak ambulatorium. Do placówki trafiają chorzy z dolegliwościami, które powinny być leczone w poradniach specjalistycznych, a nie w szpitalu.
Jak informuje ordynator Tadeusz Mierzwa, na oddział zgłaszają się chorzy wymagający konsultacji związanych np. z bólem uszu, gardła, czy nawet z zalegającą woskowiną. Tymczasem pomóc w takich sytuacjach mogą lekarze z poradni specjalistycznych.
Jak informuje rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Beata Szczepanek, w naszym regionie jest 51 specjalistycznych poradni laryngologicznych, a tym 20 w samych Kielcach. Jej zdaniem to wystarczająca liczba tego typu placówek na mapie medycznej województwa świętokrzyskiego. Jednocześnie Beata Szczepanek przypomina, że pacjent, który nagle poczuje się gorzej powinien w poradni specjalistycznej być przyjęty poza kolejnością.
Oddziały laryngologiczne działają także w szpitalach w Końskich, Skarżysku – Kamiennej, Sandomierzu, Staszowie i Ostrowcu Świętokrzyskim.