Nienawiść wobec mniejszości, rasizm, czy hejt w internecie to zjawiska, z którymi coraz częściej spotykamy się w codziennym życiu. Uczestnicząca w kieleckiej konferencji „Mowa nienawiści” psycholog Anna Kwaśniewska-Maciejczyk uważa, że to duży problem dotykający społeczeństwo.
Mowa nienawiści to przemoc, która wpływa niszcząco, zarówno na ofiarę, jak i jej sprawców. Fakt, że jest jej coraz więcej, sprawia że przestajemy na nią reagować i stajemy się mniej wrażliwi dodaje psycholog.
Organizatorzy spotkania z Muzeum Dialogu Kultur, aby pokazać działania przeciwstawiające się przemocy zachęcali młodzież uczestniczącą w konferencji do pomalowania ściany napisami oraz symbolami miłości i przyjaźni. Uczniowie chętnie wykonali to zadanie.
W Muzeum Dialogu Kultur otwarto także wystawę obrazującą mowę nienawiści. Zwiedzający usłyszą z głośników wyzwiska, z którymi można spotkać się np. na szkolnym korytarzu, internetowych forach lub na ulicy. Druga część ekspozycji jest poświęcona mowie przyjaźni i miłości.
Wystawę można będzie oglądać do końca października.