W ciągu 3 ostatnich miesięcy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach wykonano 9 trombektomii, czyli zabiegów mechanicznego usuwania skrzepów prowadzących do udarów mózgu. Kielecki szpital jest jedynym obok krakowskiego Centrum Terapii Ostrego Udaru Mózgu, gdzie standardowo wykonywane są te zabiegi.
Doktor Edyta Brelak – zastępca kierownika Świętokrzyskiego Centrum Neurologii wyjaśnia, że do 4 i pół godziny po udarze, stosuje się leczenie farmakologiczne, czyli podaje leki, które mają rozpuścić skrzepy. Pacjenci, którzy nie mogą przyjmować leków, albo u których podanie medykamentów, nie przynosi rezultatu, poddawani są zabiegowi mechanicznego usuwaniu skrzepów. Można ją stosować do 6 godzin po udarze. Operacja polega na wprowadzeniu przez tętnicę udową metalowego koszyka do usuwania skrzepu. Zabieg trwa około 40 minut. Metoda ta jest bardziej skuteczna niż podanie leków.
W Polsce każdego roku rejestruje się około 70 tysięcy udarów mózgu. Z tego powodu umiera co czwarty pacjent. Wielu chorych nie odzyskuje sprawności. W przypadku leczenia udarów liczy się każda minuta. Chory powinien jak najszybciej trafić do szpitala.